Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta Lębork
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

ZBIÓRKI PUBLICZNE

W myśl ustawy z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, od dnia 18 lipca 2014 r. przeprowadzenie zbiórki publicznej wymaga zgłoszenia w portalu zbiórek publicznych www.zbiorki.gov.pl

Zniesiony został obowiązek uzyskania pozwolenia!

Portal zbiórek zawiera informacje o wszystkich zbiórkach publicznych prowadzonych na terenie kraju, zgłoszonych przez organizatorów. Do przeprowadzenia zbiórki wystarczy poprawnie wypełnione zgłoszenie (w zależności od sytuacji dodatkowo akt założycielski komitetu społecznego lub pełnomocnictwo do reprezentowania). Dane zawarte w zgłoszeniu są zamieszczane na portalu zbiórek, dzięki czemu każdy będzie mógł sprawdzić, kto prowadzi (prowadził lub zamierza prowadzić) zbiórkę i na jaki cel.

Zgłoszenie zbiórki publicznej należy doręczyć w postaci elektronicznej lub papierowej do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Po weryfikacji formalnej dane w nim zawarte zostają zamieszczone na portalu zbiórek. W zależności od rodzaju organizatora doręcza się:

  • zgłoszenie zbiórki publicznej;

  • akt założycielski komitetu społecznego;

  • pełnomocnictwo.

 

Zgłoszenie zbiórki publicznej

Zgłaszający zbiórkę zobowiązany jest również zamieścić w portalu w wyznaczonych terminach sprawozdania z przeprowadzonych zbiórek publicznych, zawierające dane o tym, ile środków udało się zebrać oraz jak je rozdysponowano.

Informacje zbierane w portalu zbiorki.gov.plprzeznaczone są dla wszystkich obywateli, mając za zadanie ułatwiać podejmowanie decyzji w sprawie zbiórek.

Wszystkie pozwolenia wydane przed wejściem w życie nowej ustawy zachowają ważność przez okres, na jaki zostały wydane. Takie zbiórki są przeprowadzane i rozliczane według dotychczasowych, starych zasad.

Ustawa z 14 marca 2014 r. ma zastosowanie wyłącznie do zbiórek, które zostaną zgłoszone po jej wejściu w życie, czyli od 18 lipca 2014 r.

  Podstawa prawna

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Maciej Betscher 23-07-2014 12:04
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 23-07-2014
Ostatnia aktualizacja: Maciej Betscher 23-07-2014 12:09