Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.


UCHWAŁA Nr ………..

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia …………….

w sprawie: bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Na podstawie: - art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591, ze zm. ),

- art. 4 ust. 7 pkt 2 i ust. 11a ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości ( tekst jednolity Dz. U. z 2012 roku, poz. 83 ).

uchwala się, co następuje:

§ 1

Bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości można, z zastrzeżeniem § 2, § 3, § 4, § 5 udzielać:

1) osobom fizycznym i prawnym będącym użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych wyłącznie na cele mieszkaniowe, w których nie została ustanowiona odrębna własność lokali - w wysokości 95%.

2) osobom fizycznym i prawnym będącym użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele inne niż wyłącznie mieszkaniowe, w których nie została ustanowiona odrębna własność lokali - w wysokości 30%.

3) spółdzielniom mieszkaniowym, w stosunku do gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym, stanowiącym własność tych spółdzielni:

a) w wysokości 95% w odniesieniu do udziału w gruncie przypadającego na lokale mieszkalne, lub lokale mieszkalne wraz z pomieszczeniami przynależnymi,

b) w wysokości 30% w odniesieniu do udziału w gruncie przypadającego na lokale niemieszkalne lub lokale niemieszkalne wraz z pomieszczeniami przynależnymi.

4) osobom fizycznym i prawnym będącym właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego:

a) w wysokości 95% w odniesieniu do udziału w gruncie przypadającego na lokale mieszkalne lub lokale mieszkalne wraz z pomieszczeniami przynależnymi, wyodrębnione i niewyodrębnione,

b) w wysokości 30% w odniesieniu do udziału w gruncie przypadającego na lokale niemieszkalne lub lokale niemieszkalne wraz z pomieszczeniami przynależnymi, wyodrębnione i niewyodrębnione.

§ 2

Bonifikat, których mowa w § 1 nie udziela się:

1) od opłat, których wysokość byłaby mniejsza lub równa, podwójnej opłacie sądowej od wniosku za wpis hipoteki, o której mowa w art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, na nieruchomości będącej przedmiotem przekształcenia.

2) jeżeli użytkownik wieczysty żąda rozłożenia opłaty na raty.

3) jeżeli użytkownik wieczysty w dniu wydania decyzji w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zalega z zobowiązaniami pieniężnymi wobec Gminy Miasto Lębork.

4) jeżeli użytkownik wieczysty do dnia wydania decyzji, o której mowa w pkt 3 nie poniesie kosztów sporządzenia operatu szacunkowego, stanowiącego podstawę ustalenia opłaty.

§ 3

Bonifikat, o których mowa w § 1 udziela się na wniosek użytkownika wieczystego nieruchomości.

§ 4

Za nieruchomość zabudowaną, o której mowa w § 1 uważa się nieruchomość, na której na dzień złożenia wniosku i wydania decyzji w sprawie przekształcenia, znajduje się co najmniej jeden budynek, w stanie co najmniej surowym zamkniętym.

§ 5

W przypadku, gdy opłata z tytułu przekształcenia, po uwzględnieniu bonifikat, o których mowa w § 1, byłaby mniejsza lub równa, podwójnej opłacie sądowej od wniosku za wpis hipoteki, o której mowa w art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, na nieruchomości będącej przedmiotem przekształcenia, stawkę procentową bonifikaty ustala się w takiej wysokości by opłata z uwzględnieniem bonifikaty była równa podwójnej opłacie sądowej od wniosku za wpis hipoteki, na nieruchomości objętej przekształceniem.

§ 6

Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała Nr XXI-237/2008 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28.05.2008r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz ustalenia zasad jej udzielania.

§ 7

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 8

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

UZASADNIENIE

do uchwały …………..

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia …………...

Niniejszą uchwałą określone zostaną warunki udzielania bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości i wysokości stawek procentowych. Równocześnie straci moc dotychczas obowiązująca uchwała Nr XXI-237/2008 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28.05.2008r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości i ustalenia zasad jej udzielania.

a) istniejący stan

Uchwała Nr XXI-237/2008 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28.05.2008r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości i ustalenia zasad jej udzielania, została uchwalona jako prawo miejscowe i była dotychczas podstawą udzielania bonifikat w przypadku przekształcania nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym w prawo własności, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, w brzmieniu obowiązującym do dnia 08.10.2011r.

Uchwała umożliwiała udzielenie 95% bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności:

1) osobom fizycznym będącym użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych wyłącznie na cele mieszkaniowe albo nieruchomości niezabudowanych przeznaczonych w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka wyłącznie pod tego rodzaju zabudowę,

2) osobom fizycznym i prawnym będącym właścicielami lokali mieszkalnych, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego,

3) Spółdzielniom Mieszkaniowym, w stosunku do gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym stanowiącym własność spółdzielni, w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na rzecz członków spółdzielni własności lokali lub domów jednorodzinnych.

b) wyjaśnienie potrzeb i celu podjęcia uchwały

Dnia 09.10.2011r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przekształceniu. Zmiany wprowadzone nowelizacją w sposób istotny wpłynęły na kwestię możliwości udzielania bonifikat z tych też względów zachodzi konieczność dostosowania aktu prawa miejscowego do obowiązujących przepisów.

c) wykazanie różnic między dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym

Proponowana uchwała daje możliwość udzielania bonifikat osobom prawnym, które dotychczas pozbawione były takiej możliwości. Wprowadza również bonifikaty w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych na cele niemieszkaniowe, a nie tak jak poprzednio, tylko w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych wyłącznie na cele mieszkaniowe. Uchwała natomiast wyłącza udzielanie bonifikat w stosunku do gruntów niezabudowanych. Wprowadza bonifikatę od udziału przypadającego na lokale niemieszkalne. Ustala definicję nieruchomości zabudowanej. Ustala też minimalną kwotę opłaty z uwzględnieniem bonifikaty.

d) charakterystyka skutków społecznych i gospodarczych

Podjęcie uchwały umożliwi użytkownikom wieczystym, zarówno osobom fizycznym jak i prawnym, przekształcenie z zastosowaniem bonifikat od opłat. Możliwość skorzystania z bonifikat winna zachęcić użytkowników wieczystych do nabycia prawa własności w stosunku do użytkowanych wieloletnio zabudowanych nieruchomości, a tym samym przyczynić się do udrożnienia procedury przekształcania prawa użytkowania wieczystego. Zmobilizuje też użytkowników wieczystych nieruchomości niezabudowanych do ich zabudowy, zgodnie z warunkiem umowy, zapisami planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. Wprowadzenie dodatkowych bonifikat przyspieszy proces prywatyzacji gruntów będących w użytkowaniu wieczystym. Podjęcie uchwały da podstawę do uzyskania jednorazowych przychodów z tytułu przekształcenia nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym osób prawnych, które dotychczas z uwagi na brak uregulowań ustawowych nie mogły nabywać własności gruntów z bonifikatą. Przychody te będą przewyższały wpływy z opłat rocznych wnoszonych przez okres kilkunastu lat.

Z uwagi, iż przekształcenie odbywa się na wniosek użytkownika wieczystego, faktyczne skutki gospodarcze, zwłaszcza finansowe można będzie ocenić dopiero po zakończeniu postępowań w sprawie przekształceń i dokonaniu wpłat przez użytkowników wieczystych.

e) skutki finansowe, związane z wejściem w życie uchwały

Dochodem gminy będą opłaty z tytułu przekształceń, stanowiące różnicę prawa własności nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego, uwzględniające udzielone ewentualnie bonifikaty.

f) źródła finansowania

Koszty postępowania związane z przekształceniem ( koszty sporządzenia operatu szacunkowego dla potrzeb ustalenia opłaty ), poniesie gmina. Środki na ten cel są zabezpieczone w budżecie miasta Lęborka ( dział 700, rozdział 70005, § 4300 uchwały Nr XIV-154/2011 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 27.12.2011r. ), a następnie rozliczane z użytkownikami wieczystymi, na wniosek których koszt taki powstanie.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
14 mar 2012

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
14 mar 2012, godz. 07:48

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
14 mar 2012, godz. 07:48