Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej położonej na terenie Gminy Miasto Lębork.


U C H W A Ł A Nr ......................

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ...............................

w sprawie:

 

nadania nazwy drodze wewnętrznej położonej na terenie Gminy Miasto Lębork.

 

Na podstawie:

 

art.18 ust.2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz.1591, z późn.zm.)

art.8 ust.1a ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2007r. Nr 19, poz.115, z późn.zm.)

 

 

uchwala się, co następuje:

 

§ 1

 

Nadaje się drodze wewnętrznej, zlokalizowanej na części działki nr 156/6 i działkach nr 443, 133/3, 445, obręb 3, położonej na terenie Gminy Miasto Lębork, nazwę: - ulica Witkacego.

 

§ 2

 

Przebieg drogi wewnętrznej zaznaczono na załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.

 

§ 3

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzasadnienie

do uchwały .........................

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia .......................

Uchwała dotyczy nadania nazwy drodze wewnętrznej, stanowiącej dojazd do terenu położonego w rejonie ulicy Malczewskiego i Kossaka, dla którego opracowano koncepcję urbanistyczną dla podziału geodezyjnego.

 

Zgodnie z w/w koncepcją dokonano wydzieleń geodezyjnych, w tym terenu o funkcji komunikacyjnej oraz udostępniono część nowych działek inwestorom.

Wniosek w sprawie nadania nazwy drodze, złożyli właściciele posesji graniczących bezpośrednio z tą drogą.

Wydaje się, że nadanie nowej nazwy drodze i ustalenie w oparciu o nią nowych adresów jest lepszym rozwiązaniem niż przyporządkowanie poszczególnym posesjom numeracji jako kontynuacji numeracji z ulic Kossaka czy Malczewskiego.

Zaproponowana przez mieszkańców nazwa drodze wewnętrznej „ulica Witkacego” z pewnością nawiązuje do nazewnictwa ulic łączących się tym ciągom komunikacyjnym (ulica Kossaka, ulica Malczewskiego).

Biografia

Witkiewicz Stanisław Ignacy, pseudonim Witkacy, ur. 1885 w Warszawie, zm. 1939 w Jeziorach na Polesiu, filozof, teoretyk sztuki, malarz, dramatopisarz, prozaik. Większość dzieciństwa i młodości spędził w Zakopanem, z którym wiąże się znaczna część jego życia. W 1905 rozpoczął studia malarskie w Krakowie. W 1914 wyruszył do Australii jako współpracownik (rysownik i fotograf) wybitnego etnografa i antropologa B.Malinowskiego. Jesienią 1914 wraca do Europy. Zatrzymuje się u krewnych w Petersburgu, gdzie kończy kurs oficerski. Walczył na froncie jako oficer armii carskiej: był światkiem upadku cara i wybuchu rewolucji. Wróciwszy w 1918 do Polski, osiadł w Zakopanem. W 1918-22 współpracował z awangardową grupą artystyczną Formiści (pierwotna nazwa Ekspresjoniści Polscy), w 1922-23 z redakcją „Zwrotnicy”. W 1925 założył w Zakopanem Towarzystwo Teatralne, które przekształciło się wkrótce w awangardowy Teatr Formistyczny. Do późniejszych inicjatyw Witkacego należała założona w 1928 w Warszawie Firma Portretowa S.I. Witkiewicz. Mieszkał na przemian w Warszawie i w Zakopanem. Stopniowo porzucając malarstwo (oprócz portretowego), zwracał się ku literaturze. Opublikował liczne artykuły, felietony, rozprawy teoretyczne. Napisał ponad trzydzieści sztuk teatralnych i cztery powieści. W 1985 UNESCO ogłosiło rokiem Witkacego (stulecie urodzin). Wygłaszał też odczyty i reżyserował własne sztuki. Pod koniec życia poświęcił się głownie filozofii. Witkacy był twórcą wszechstronnym, ale dojrzałość artystyczną najwcześniej osiągnął jako malarz.

Uchwała nie wywoła skutków w postaci zmiany w dotychczasowych adresach.

 

 

 

 

 

 

 

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Andrzej Karbownik

Data wytworzenia:
14 kwi 2010

Osoba dodająca informacje

Andrzej Karbownik

Data publikacji:
14 kwi 2010, godz. 15:19

Osoba aktualizująca informacje

Andrzej Karbownik

Data aktualizacji:
14 kwi 2010, godz. 15:22