Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty cywilnoprawnych należności pieniężnych Miasta Lęborka i podległych jemu jednostek , wskazania organów do tego uprawnionych oraz określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.


UCHWAŁA NR ………………

RADY MIEJSKIEJ W LĘBORKU

z dnia ……………………………….

 

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty cywilnoprawnych należności pieniężnych Miasta Lęborka i podległych jemu jednostek , wskazania organów do tego uprawnionych oraz określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną

Na podstawie art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240) w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),

uchwala, co następuje:

 

§ 1 

1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, przypadających Miastu Lębork lub jednostkom podległym, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie taką pomoc oraz organy lub osoby do tego uprawnione.

2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) dłużniku - rozumie się przez to osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;

2) przedsiębiorcy - rozumie się przez to podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na formę organizacyjno - prawną oraz sposób finansowania;

3) należności - rozumie się przez to należność główną, odsetki, inne należności uboczne,

przypadające Miastu Lębork lub jego jednostkom podległym nieposiadającym osobowości prawnej;

4) wartości należności - rozumie się przez to wartość należności głównej łącznie z odsetkami oraz innymi należnościami ubocznymi;

5) udzieleniu ulgi - rozumie się przez to umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny.

§ 2

 

1.Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Miastu Lębork oraz podległym jednostkom mogą być umarzane w całości lub w części, jeżeli :

 

1)osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek nie podlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego , których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000,00 zł,

2)osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należności, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

3)jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji ,

4)zachodzi uzasadnione przypuszczenie , że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,

5)zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

2.W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, na wniosek dłużnika, można odroczyć termin zapłaty całości lub części należności lub rozłożyć płatność całości lub części należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes miasta Lęborka.

3. W przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w ust. 1 , mogą zostać umorzone, rozłożone na raty lub prolongowany termin zapłaty tylko wtedy, gdy warunki udzielenia ulgi są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

4.Zasady umarzania należności oraz udzielania ulg, o których mowa w ust. 2, dotyczą również odsetek od tych należności.

5.Umorzenie należności głównej w całości lub części powoduje odpowiednio umorzenie odsetek naliczonych od tych należności .

6.Umorzenie należności, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 może nastąpić na wniosek dłużnika albo z urzędu, a w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 - 4 z urzędu.

7.Organy lub osoby uprawnione, o których mowa w § 3 ust.1 mogą udzielać na wniosek przedsiębiorcy ulg, które :

a)nie stanowią pomocy de minimis w przypadkach określonych w ust.1 pkt 1 - 4

b)stanowią pomoc de minimis w przypadkach określonych w ust.1 pkt 5, ust.2 i ust.3, do której mają zastosowanie Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art.87 i art. 88 Traktatu pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 379/5 z 28 grudnia 2006 r.) i stosowane są w zakresie i na zasadach określonych w tym rozporządzeniu.

8. Łączna wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcy na podstawie niniejszej uchwały nie może przekraczać 200 000 euro w okresie 3 lat kalendarzowych, z zastrzeżeniem odrębnych przepisów, a całkowita wielkość pomocy udzielanej podmiotowi gospodarczemu działającemu w sektorze transportu drogowego przez okres trzech lat podatkowych nie może przekroczyć kwoty 100 000 euro.

9. Wartość pomocy de minimis podlega kumulacji z każdą inną pomocą de minims uzyskaną w różnych formach i z różnych źródeł w okresie trzech kolejnych lat kalendarzowych oraz z każdą pomocą inną niż de minimis, otrzymaną w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych niezależnie od tego, kto tej pomocy udziela.

10. Organy lub osoby uprawnione, o których mowa w § 3 ust.1 mogą udzielać ulg, które nie stanowią pomocy de minimis w przypadkach określonych w § 2 ust.1 pkt 1 - 4.

§ 3

1.Do umarzania, odraczania terminu spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych uprawniony jest Burmistrz Miasta Lęborka z zastrzeżeniem ust. 2 , oraz kierownicy jednostek

organizacyjnych jeżeli wartość należności nie przekracza kwoty 2.500,00 zł.

2.Umorzenie należności w kwocie przekraczającej pięciokrotność najniższego wynagrodzenia za pracę ogłoszonego w Monitorze Polskim w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów obowiązującego w dniu zastosowania ulgi oraz przekraczające terminy określone w § 4 ust.2 może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Budżetowej Rady Miejskiej w Lęborku.

3.Kwoty , o których mowa w ust. 1 i 2 stanowią roczny limit należności, co do których można udzielić ulgi jednemu dłużnikowi. Do kwoty limitu nie wlicza się odsetek od należności głównej, chyba, że wniosek o udzielenie ulgi dotyczy tylko tych odsetek.

4.Organ właściwy do umorzenia wierzytelności jest również uprawniony do umarzania odsetek oraz innych należności ubocznych.

§ 4

1.Burmistrz Miasta Lęborka działając na zasadach określonych w § 3 , na wniosek dłużnika może jednorazowo odraczać terminy zapłaty całości lub części należności na okres nie dłuższy niż 1 rok lub rozłożyć płatność całości lub części należności na raty na okres nie dłuższy niż 5 lat licząc od dnia złożenia wniosku.

2.Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za opóźnienie za okres od dnia wyrażenia zgody na udzielenie ulgi pod warunkiem, że dłużnik wykona ugodę.

3.W przypadku należności zawierających podatek VAT warunkiem odroczenia terminu spłaty lub rozłożenia należności na raty jest uprzednie uregulowanie przez dłużnika całego podatku VAT.

§ 5

1. Wniosek o udzielenie ulgi winien zawierać:

a) szczegółowe informacje potwierdzające istnienie ważnego interesu dłużnika lub ważnego interesu publicznego

b) opis aktualnej sytuacji materialnej i finansowej dłużnika.

2. Dłużnik do wniosku powinien załączyć dokumenty potwierdzające wszystkie okoliczności wymienione we wniosku.

3. Dłużnik będący przedsiębiorcą wraz z dokumentami określonymi w ust. 2 do wniosku winien załączyć:

a) formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis stanowiący załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu

informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53 poz. 311),

b) sprawozdania za okres trzech ostatnich lat obrotowych, sporządzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości, a jeżeli działalność prowadzona jest przez krótszy okres - za cały okres działalności,

c) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w ciągu roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

4. W przypadku stwierdzenia, iż przedstawione dokumenty nie są wystarczające do udzielenia ulgi, organ lub osoba uprawniona do udzielenia ulgi w spłacie należności pieniężnych, wzywa dłużnika do ich uzupełnienia.

5. Nieuzupełnienie wniosku przez dłużnika w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.

6. Udzielanie ulg następuje w formie pisemnej na podstawie przepisów Prawa Cywilnego. W przypadku udzielania ulg „z urzędu” umorzenie należności następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli złożonego przez organ lub osobę uprawnioną do udzielania ulg, które pozostaje w aktach sprawy.

§ 6

Burmistrz Miasta Lęborka składa Radzie Miejskiej zbiorczą informację roczną o zastosowanych ulgach, w terminie do końca lutego następnego roku.

§ 7

W postępowaniach dotyczących udzielania ulg wszczętych i niezakończonych do czasu wejścia w życie niniejszej uchwały stosuje się przepisy dotychczasowe, chyba że przepisy niniejszej uchwały są dla dłużnika korzystniejsze.

§ 8

Traci moc uchwała Nr LIII/567/2002 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 01 lutego 2002 r. w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy i Gminy Miejskiej Lębork z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego uprawnionych.

§ 9

Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

UZASADNIENIE DO UCHWAŁY

1.Stan istniejący

Uchwała Rady Miejskiej w Lęborku nr LIII/567/2002 z dnia 01 lutego 2002 r.

2.Cel i potrzeba podjęcia uchwały

Dostosowanie do zapisów nowelizacji ustawy o finansach publicznych

3.Różnice między dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym

Uchwała określa warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną dla przedsiębiorców.(poprzednia Uchwała dotyczyła tylko osób fizycznych).

Do stosowania w/w uchwały upoważnieni są Burmistrz do wysokości pięciokrotności najniższego wynagrodzenia i kierownicy jednostek organizacyjnych do kwoty 2.500,00 zł

(poprzednio upoważniony był tylko Burmistrz bez wskazania kwoty).

Umorzenie należności pieniężnej dotyczące osoby zmarłej może nastąpić jeżeli wartość pozostawionych przedmiotów użytku domowego nie przekracza kwoty 6.000,00 zł (było 3-krotność najniższego wynagrodzenia).

Określa się okres spłaty należności rozłożonej na raty maksymalnie na 5 lat.

 

4. Skutki społeczne i gospodarcze

Uchwała daje możliwość stosowania ulg przewidzianych w uchwale również dla przedsiębiorców.

5.Skutki finansowe

Trudne do przewidzenia - z dotychczasowych doświadczeń wynika , że miasto nie stosuje znacznych umorzeń.

6.Źródła finansowania

Nie dotyczy


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
14 cze 2011

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
14 cze 2011, godz. 13:12

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
14 cze 2011, godz. 13:16