Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach prowadzonych przez Gminę Miasto Lębork.

 

Uchwała Nr ………………

 

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ………………………

 

w sprawie: określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach prowadzonych przez Gminę Miasto Lębork

 

Na podstawie: - art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.)

- art. 42 ust. 7 pkt 2 oraz art. 91 d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 191)

- art. 4 ust. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 197, poz. 1172 z 2011 r. ze zm.)

 

uchwala się, co następuje:

 

§ 1

 

Ustala się zasady udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach prowadzonych przez Gminę Miasto Lębork, które określa załącznik nr 1, do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

  1. Uchyla się Uchwałę Nr XXXVI-651/2014 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 25.06.2014 r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach prowadzonych przez Gminę Miasto Lębork.

 

  1. Traci moc Uchwała Nr XII-123/2003 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 14.10.2003 r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach prowadzonych przez Gminę Miasto Lębork.

 

§ 3

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2014 r.

 

 

Załącznik Nr 1

do Uchwały Nr ……………

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………………..

 

Zasady udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach prowadzonych przez Gminę Miasto Lębork

 

§ 1

 

Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (t. .j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.) obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela do wymiaru, jak w poniższej tabeli:

 

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin pracy dydaktycznej nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach

 

Lp.

Stanowisko

Tygodniowy wymiar godzin

1.

Dyrektor przedszkola, z zastrzeżeniem § 2 ust. 2

6 godz.

2.

Wicedyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, zespołu szkół

4 godz.

 

§ 2

 

1. Zwalnia się dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów oraz zespołów szkół od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć.

2. Zwalnia się dyrektorów przedszkoli od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, w przypadku wykonywania przez dyrektora przedszkola zadań o charakterze sprawozdawczym i obsługi kadrowej - jeżeli w arkuszu organizacji przedszkola zatwierdzono nie więcej niż 1,5 et. na pracowników administracji oraz nie zatwierdzono etatu wicedyrektora.

 

§ 3

 

Nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkołach i przedszkolach, godziny ponadwymiarowe w uzasadnionych przypadkach przydziela Burmistrz Miasta Lęborka, w arkuszu organizacyjnym na dany rok szkolny.

 

§ 4

 

Wymiar zajęć ustalony w § 1 i 2 odnosi się również do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w zastępstwie, tj. którym czasowo powierzono pełnienie obowiązków dla danego stanowiska kierowniczego.

 

 

Uzasadnienie

do Uchwały Nr ……………

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………………..

 

Stan istniejący: Obecnie obowiązuje Uchwała Nr XII-123/2003 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 14.10.2003 r. w określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach prowadzonych przez Gminę Miasto Lębork.

Cel i potrzeba. Niniejsza uchwała ma na celu obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych wicedyrektorów w szkołach podstawowych, gimnazjach i zespołach szkół. Potrzeba podjęcia uchwały wynika z wniosków dyrektorów szkół, w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych wicedyrektorów, w związku z:

- zmniejszeniem się na przestrzeni lat liczby oddziałów w szkołach, co skutkowało zmniejszeniem liczby wicedyrektorów,

- koordynacją różnych programów oraz projektów, np. „1-3 plus” Wyrównywanie szans edukacyjno - rozwojowych uczniów szkół podstawowych Gminy Miasta Lębork, „Nauka z pasją” - wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych miasta Lębork, „Nauka z pasją” - wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów lęborskich gimnazjów,

- organizacją pracy szkoły w związku z narastającymi problemami dzieci i młodzieży, np. uczestnictwo w rozmowach z policjantami, kuratorami sądowymi, pracownikami opieki społecznej, itp.,

- zwiększeniem wymogów sprawozdawczych dla Kuratorium Oświaty, Ministerstwa Edukacji Narodowej (System Informacji Oświatowej prowadzony na nowych i starych zasadach jednocześnie) oraz na potrzeby realizowanych programów i projektów,

- zwiększeniem kontroli nowej podstawy programowej - wymóg Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Różnice. W stosunku do obecnie obowiązującej uchwały wprowadzono następujące zmiany:

  1. Zmienia się wysokość tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych wicedyrektorów w szkołach podstawowych, gimnazjach i zespole szkół z 7 na 4 godziny tygodniowo.

Skutki finansowe: Wejście w życie w/w uchwały, mając na względzie obecną liczbę wicedyrektorów, jak i stawki wynagrodzenia obecnie obowiązujące, spowoduje skutek w kwocie około 6.000 zł miesięcznie.

 

Uchwale nadaje się moc wsteczną, gdyż jako wprowadzająca uregulowania korzystniejsze dla jej adresatów, nie jest to niezgodne z zasadami demokratycznego państwa prawnego.

Mając na uwadze powyższe, podjęcie uchwały uważa się za zasadne.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Andrzej Karbownik

Data wytworzenia:
07 sie 2014

Osoba dodająca informacje

Andrzej Karbownik

Data publikacji:
07 sie 2014, godz. 14:57

Osoba aktualizująca informacje

Andrzej Karbownik

Data aktualizacji:
07 sie 2014, godz. 15:06