Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok.


Uchwała Nr ………..…..……

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ………………………...

 

 

w sprawie: przyjęcia do realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok.

 

Na podstawie: art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami), art. 41 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 70 poz. 473 ze zmianami) oraz art. 10 ust. 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005 r. Nr 179 poz. 1485 ze zmianami) i Uchwały nr L-428/2009 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 30.12.2009 r.

uchwala się, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się do realizacji Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok.

§ 2

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok - zwany dalej Programem - reguluje prowadzenie na terenie Gminy Miasto Lębork działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, problemów narkomanii oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Podstawą działań przedstawionych w Programie są założenia zawarte w „Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2010-2015”.

§ 3

Cele Programu.

  1. Zapobieganie naruszeniom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

  2. Zmniejszenie skali nadużywania alkoholu, zapobieganie i ograniczanie negatywnych skutków używania innych substancji psychoaktywnych oraz wczesna profilaktyka i edukacja w zakresie uzależnień.

  3. Zmniejszenie rozmiarów szkód zdrowotnych, psychologicznych i społecznych spowodowanych nadużywaniem alkoholu i stosowaniem przemocy w rodzinie,

  4. Propagowanie modelu „trzeźwego życia” poprzez tworzenie systemu oddziaływań profilaktycznych w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży.

  5. Monitorowanie i diagnozowanie zjawisk oraz zagrożeń wynikających z wszelkiego rodzaju uzależnień.

Program jest ukierunkowany w szczególności na działania rozwijające u dzieci i młodzieży poczucie odpowiedzialności, społecznego zaangażowania, wrażliwości na problemy bliźnich, kształtowanie postawy szacunku wobec rodziców i wychowawców, wrażliwości na wartości kultury, poszanowanie przyrody, promocję zdrowego stylu życia i rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania różnorodnymi formami aktywności: artystycznej, sportowej i naukowej jako alternatywy wobec uzależnień, przemocy oraz innych zjawisk patologicznych.

Program ma również charakter edukacyjno-korekcyjny dla osób uzależnionych
i terapeutyczno-wspomagający dla osób współuzależnionych oraz dotkniętych problemem przemocy w rodzinie.

Cele szczegółowe Programu są zgodne z kierunkami działań określonymi w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii oraz w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

§ 4

Zadania i formy realizacji.

  1. Szczegółowy wykaz zadań z formami ich realizacji wraz z szacunkowymi kosztami na 2012 rok. (Załącznik - Tabela.doc)

§ 5

Realizatorzy Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

  1. Zadania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2012 roku realizowane będą przez:

  1. Pełnomocnika Burmistrza Miasta Lęborka ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

  2. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lęborku, placówki oświatowe, placówki opiekuńczo-wychowawcze, Policję, Straż Miejską oraz inne instytucje realizujące wybrane zadania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

  3. Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w zakresie określonym ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

  4. Referat Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Lęborku, w zakresie koordynowania wykonywania zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii oraz bieżącej obsługi administracyjnej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lęborku.

  5. Wydział Finansowo-Budżetowy Urzędu Miejskiego w Lęborku, w zakresie wydawania zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych, oraz koordynowania działań określonych w art. 12 w/w ustawy.

  6. Podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, będące współrealizatorami Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

§ 6

Zasady wynagradzania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lęborku.

  1. Wynagrodzenie dla członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za:

  • udział w posiedzeniach Komisji,

  • dyżury zespołów ds. rozmów interwencyjno-motywujących z osobami zgłaszanymi

do Komisji w zakresie nadużywania alkoholu, środków psychoaktywnych oraz stosowania przemocy w rodzinie,

  • kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży,

wypłacane będzie miesięcznie, w formie zryczałtowanej stawki w wysokości 190 zł brutto. Przewodniczący Komisji otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 240 zł brutto.

  1. Wynagrodzenie wskazane w pkt 1, przysługuje jedynie, gdy w odniesieniu do miesięcznego ryczałtu - członek Komisji uczestniczył przynajmniej w jednym jej zwykłym posiedzeniu w danym miesiącu, albo brał udział w kontroli, która obejmowała minimum 2 punkty sprzedaży napojów alkoholowych, albo był obecny podczas co najmniej jednego dyżuru zespołu ds. rozmów interwencyjno-motywujących w danym miesiącu.

  1. Podstawą wypłaty wynagrodzenia są listy obecności z posiedzeń komisji lub z czynności wykonywanych przez jej zespoły.

§ 7

Zasady finansowania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2012 rok finansowany może być z następujących źródeł:

  • z rocznych opłat za wydawane zezwolenia na sprzedaż, sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wnoszonych przez podmioty prowadzące taką działalność,

  • w miarę potrzeb z innych środków własnych Gminy Miasto Lębork,

  • ze środków pozabudżetowych.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2012 roku.

Uzasadnienie

do Uchwały nr …………...

Rady Miejskiej w Lęborku z dnia...................................

 

Stan istniejący:

Do dnia 31 grudnia 2011 r. obowiązuje uchwała nr IV-6/2010 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 30.12.2010 r. w sprawie: przyjęcia do realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 rok.

Celem i potrzebą podjęcia uchwały jest kontynuacja przez Gminę Miasto Lębork realizacji szeregu działań mającym przeciwdziałać alkoholizmowi, narkomanii, przemocy w rodzinie oraz innym zjawiskom patologicznym. Działania te corocznie podejmowane są uchwałą Rady Miejskiej w Lęborku.

Przedsięwzięcia profilaktyczne na 2012 rok ujęte zostały w formie jednego programu obejmującego szczegółowy wykaz zadań i formy jego realizacji w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii oraz przemocy w rodzinie wraz z szacunkowym harmonogramem wydatków przewidzianych na ten cel.

Potrzeba podjęcia uchwały podyktowana jest również realizacją gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka.

Zgodnie z ustawami: (o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi Dz. U. z 2007 Nr 70 poz. 473 - art. 4 ust. 2 oraz o przeciwdziałaniu narkomanii Dz. U. z 2005 r. Nr 179 poz. 1485 - art. 10 ust. 2) Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii mają stanowić część gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych, co zostało spełnione, gdyż w gminną strategię na lata 2010-2015 wpisano program pn. Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii z ogólnie przyjętymi zadaniami i ogólnie przyjętymi formami jego realizacji bez kosztów.

Natomiast niniejsza uchwała w sprawie przyjęcia do realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii jest rozbudowana o szczegółowe formy realizacji zadań i szacunkowe koszty ich realizacji w roku 2012.

Przewidywane skutki społeczne, to zwiększanie świadomości społecznej w zakresie problematyki uzależnień, skuteczna profilaktyka, bezpośrednie działania profilaktyczne mające na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży lęborskich szkół, to ponadto w konsekwencji zmniejszenie spożywania alkoholu, wymierne efekty działalności wychowawczej, edukacyjnej i zapobiegawczej, przeciwdziałania narkomanii oraz ograniczanie szkód zdrowotnych i społecznych. Dotychczasowe działania w tym względzie przynosiły pożądane efekty i dlatego warto kontynuować wypracowane w ostatnich latach formy.

Skutki finansowe związane z wejściem w życie uchwały wiązać się będą z wydatkami w wysokości 860.000 zł w roku 2012.

űródłem finansowania są środki pozyskiwane w głównej mierze z rocznych opłat za wydawane zezwolenia na sprzedaż oraz sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wnoszonych przez podmioty prowadzące taką działalność, w miarę potrzeb i możliwości finansowych ze środków własnych Gminy Miasto Lębork oraz ze środków pozabudżetowych.

Mając na uwadze powyższe, podjęcie uchwały uważa się za zasadne.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
Tabela (DOC, 68.50Kb) 2011-12-13 10:22:35 95
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
13 gru 2011

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
13 gru 2011, godz. 10:18

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
13 gru 2011, godz. 10:23