Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu osłonowego Gminy Miasto Lębork "Dożywianie dzieci i uczniów" na lata 2014-2020.


Uchwała …………………….

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………………….

 

w sprawie: przyjęcia programu osłonowego Gminy Miasto Lębork „Dożywianie dzieci i uczniów” na lata 2014-2020.

 

Na podstawie: art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 594 z późn. zm), art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz.182 z późn. zm.),
art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłoszeniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz.U. z 2011r. nr 197 poz. 1172 z późn. zm.), w związku z uchwałą Nr 221 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 (M.P. z 2013r. poz.1024)

 

uchwala się, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się program osłonowy Gminy Miasto Lębork „ Dożywianie dzieci i uczniów” na lata 2014-2020 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, z mocą obowiązującą od 01.01.2014r.

 

Załącznik

do Uchwały Nr………..

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia…………………….

 

 

PROGRAM OSŁONOWY

GMINY MIASTO LĘBORK

„DOŻYWIANIE DZIECI I UCZNIÓW”

W LATACH 2014-2020

 

 

 

LĘBORK 2014 rok

 

 

 

 

 

 

SPIS TREŚCI:

 

  1. CELE PROGRAMU

  1. OCENA SYTUACJI WARANKUJĄCA REALIZACJĘ PROGRAMU

  1. SPOSÓB I PODMIOTY REALIZACJI PROGRAMU

  1. ZASADY UDZIELANIA POMOCY W RAMACH PROGRAMU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. CELE PROGRAMU

 

Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa. Jej celem jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby
i możliwości. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach godności człowieka.

Strategicznym celem programu osłonowego „Dożywianie dzieci i uczniów” jest ograniczenie zjawiska niedożywionych dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji.

Mając powyższe na względzie niniejszy program osłonowy rozszerzy działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku w zakresie realizacji zadań obowiązkowych gminy, o których mowa w art. 48 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej o beneficjentów, którzy potrzebują wsparcia a to przyczyni się do poprawy poziomu życia tych rodzin.

 

II. OCENA SYTUACJI

 

Na terenie Gminy Miasto Lębork zamieszkują rodziny, które nie spełniają kryterium dochodowego wskazanego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej a wymagają wsparcia szczególnie w formie posiłku dla ich dzieci.

Wieloletni program wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014 - 2020 umożliwia udzielenie pomocy w formie posiłków nie wymagając w tej sprawie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i wydania decyzji administracyjnej.

W roku 2013 z pomocy tego typu skorzystało 102 dzieci i uczniów wyłonionych przez placówki oświatowe.

 

III. SPOSÓB I PODMIOTY REALIZACJI PROGRAMU

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy uczeń lub dziecko wyraża chęć zjedzenia posiłku, odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola informuje ośrodek pomocy społecznej o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku.

Przyznanie pomocy, o której mowa w pkt V.2 Uchwały Nr 221 Rady Ministrów
z dnia 10 grudnia 2013r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 nie wymaga wydania decyzji administracyjnej w sprawie
i ustalenia sytuacji rodziny w drodze rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Podmiotami realizującymi powyższy program osłonowy są placówki oświatowe
z terenu Gminy Miasto Lębork i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lęborku.

Liczba dzieci i uczniów którym udzielono pomocy zgodnie z pkt V.2, nie może przekroczyć 20% liczby uczniów i dzieci dożywianych z szkołach i przedszkolach na terenie gminy w poprzednim miesiącu kalendarzowym.

 

IV. ZASADY UDZIELANIA POMOCY W RAMACH PROGRAMU

 

Dyrektorzy placówek oświatowych przy współpracy z pedagogami weryfikują potrzeby dzieci i młodzieży w zakresie udzielenia pomocy w formie posiłku w myśl pkt.V.2 Uchwały Nr 221 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013r.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na bieżąco uzyskuje informacje o liczbie dzieci wyrażających chęć jedzenia posiłków.

Liczba dzieci i młodzieży dożywiana zgodnie z powyższym artykułem zgłaszana jest w miesięcznych raportach w ujęciu osobowym wraz z fakturą bądź rachunkiem do tutejszego ośrodka pomocy społecznej.

Należności regulowane będą ze środków pochodzących z budżetu państwa oraz ze środków własnych zabezpieczanych w budżecie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku.

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Andrzej Karbownik

Data wytworzenia:
08 sty 2014

Osoba dodająca informacje

Andrzej Karbownik

Data publikacji:
08 sty 2014, godz. 14:06

Osoba aktualizująca informacje

Andrzej Karbownik

Data aktualizacji:
08 sty 2014, godz. 14:08