Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia "Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miasto Lębork - aktualizacja".


UCHWAŁA NR …………….

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ………………………..

w sprawie:

przyjęcia „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miasto Lębork - aktualizacja”.

Na podstawie:

  • art. 18 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),

  • Uchwały Nr 122/2009 Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2009 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” (wraz z Uchwałą Nr 39/2010 Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”)

uchwala się, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miasto Lębork - aktualizacja”, w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej Uchwały.

§ 2

Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

do Uchwały Nr …………….

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………….

  1. Przedstawienie istniejącego stanu w dziedzinie, która ma być normowana:

Do tej pory „Program usuwania wyrobów zawierających azbest dla Miasta Lęborka” stanowił załącznik do „Planu Gospodarki Odpadami dla Miasta Lęborka na lata 2008-2011 z uwzględnieniem perspektywy 2012-2015”, który był aktualizacją przyjętego Uchwałą Nr XXVI-231/2004 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 3.09.2004 r. „Programu ochrony środowiska wraz z planem gospodarki odpadami dla miasta Lęborka na lata 2004-2007 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2008-2011”, a inwentaryzacja azbestu i wyrobów zawierających azbest sporządzona była w oparciu o dane otrzymane od właścicieli obiektów zawierających azbest i wyroby azbestowe.

  1. Wyjaśnienie potrzeb i celu podjęcia uchwały:

Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, przyjęty po zmianie Uchwałą Nr 39/2010 Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. zakłada, iż do 2012 roku zostanie zakończona rzetelna inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest, a dane ze wszystkich gmin i województw zostaną wprowadzone do wojewódzkiej bazy danych o wyrobach zawierających azbest (WBDA).

Podstawą do opracowania gminnego programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest jest szczegółowa identyfikacja wszystkich wyrobów zawierających azbest znajdujących się na terenie Gminy Miasto Lębork oraz dokonanie rozpoznania odnośnie stopnia zużycia tych wyrobów, zabudowanych na konkretnych obiektach. W związku z tym przeprowadzona została pełna inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest.

Ponadto dokument pokazuje konieczność prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych wśród mieszkańców miasta, dotyczących możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów azbestowych i ich usuwania.

  1. Wykazanie różnic między dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym:

Program usuwania wyrobów zawierających azbest dla Miasta Lęborka, który stanowił załącznik do „Planu Gospodarki Odpadami dla Miasta Lęborka na lata 2008-2011 z uwzględnieniem perspektywy 2012-2015”, zawierał inwentaryzację wyrobów azbestowych na terenie gminy, sporządzoną w oparciu o dane otrzymane od właścicieli obiektów zawierających azbest.

Inwentaryzacja opracowana na potrzeby niniejszego dokumentu przeprowadzona była przez niezależną zewnętrzną firmę, która dotarła do wszystkich obiektów na terenie Lęborka zawierających azbest, przedstawiła wykaz tych obiektów, określiła ilość azbestu i stopień pilności jego usuwania z poszczególnych obiektów.

  1. Charakterystyka przewidywanych skutków społecznych i gospodarczych:

Celem Programu jest spowodowanie oczyszczenia terenu Miasta Lęborka z azbestu oraz usunięcie stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest, a także wyeliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych u mieszkańców, spowodowanych narażeniem na włókna azbestu.

Realizacja Programu spowoduje także sukcesywną likwidację negatywnego oddziaływania azbestu na środowisko i doprowadzi, w określonym horyzoncie czasowym, do spełnienia wymogów ochrony środowiska.

  1. Skutki finansowe, związane z wejściem w życie uchwały:

Gmina Miasto Lębork po uchwaleniu Programu będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie usuwania wyrobów zawierających azbest, poprzez uczestnictwo w konkursie, który jest ogłaszany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Po otrzymaniu środków finansowych będzie można wesprzeć mieszkańców - właścicieli obiektów zawierających wyroby azbestowe - w formie dotacji celowej.

  1. űródła finansowania:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udziela dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu priorytetowego pod nazwą „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne - część 2) Usuwanie wyrobów zawierających azbest”.

Konkurs ogłaszany jest kilka razy w roku i jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego województwa pomorskiego. Do konkursu mogą być zgłaszane tylko zadania z zakresu demontażu, zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania lub zabezpieczania odpadów zawierających azbest, zgodnie z opracowanym i przyjętym uchwałą jednostki samorządu terytorialnego programem usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.

Szczegóły poszczególnych edycji konkursów znane są po ich ogłoszeniu.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
13 gru 2011

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
13 gru 2011, godz. 10:16

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
13 gru 2011, godz. 10:16