Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Planu Zrównoważonego Rozwoju Miasta Lęborka na lata 2014-2015 - Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Lęborka.


UCHWAŁA NR ........................................

RADY MIEJSKIEJ W LĘBORKU

z dnia .............................................

 

 

w sprawie:

przyjęcia Zintegrowanego Planu Zrównoważonego Rozwoju Miasta Lęborka

na lata 2014-2015 - Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Lęborka

 

 

Na podstawie:

art. 18 ust. 2 pkt 6 i art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. 2013 r. poz. 594)

 

 

uchwala się co następuje:

 

§ 1

 

Przyjmuje się „Zintegrowany Plan Zrównoważonego Rozwoju Miasta Lęborka na lata 2014 2015 - Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Lęborka”, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Traci moc Uchwała nr L-427/2009 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 30.12.2009 r.

 

§ 3

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

 

 

 

Za zgodność pod względem

formalno-prawnym

 

 

UZASADNIENIE

 

W 2009 roku została podjęta uchwała przyjmująca Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Lęborka, który został przygotowany w oparciu o Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Program dawał szansę na aplikowanie o środki unijne, na jego podstawie Miasto uzyskało dofinansowanie na realizację Projektu „Rewitalizacja Centrum Lęborka”.

Obecnie istnieje możliwość uzyskania wsparcia w formie pożyczki dostępnego w ramach Działania 3.3 RPO WP związanego z instrumentem o nazwie JESSICA. Nazwa stanowi skrót od angielskiego Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas - Wspólne Europejskie Wsparcie na Rzecz Trwałych Inwestycji w Obszarach Miejskich. Wsparcie takie może jednak dotyczyć wyłącznie przedsięwzięć wynikających ze zintegrowanych planów zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Aby nie opracowywać nowego odrębnego planu, zgodnie z sugestią Urzędu Marszałkowskiego oraz zapisami Uszczegółowienia RPO WP 2007-2013, można było adaptować do tych celów Lokalny Program Rewitalizacji. Załącznik do niniejszej uchwały stanowi taką adaptację.

Prace nad ww. dokumentem rozpoczęły się w roku 2011. Ze względu na brak podmiotów zgłaszających chęć wnioskowania o wsparcie z Inicjatywy JESSICA prace nad dokumentem zawieszono do momentu zgłoszenia się Spółdzielni Mieszkaniowej z projektem termomodernizacji budynków mieszkalnych.

Podczas aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji elementy stanowiące o diagnozie stanu Miasta i wyborze obszaru zdegradowanego do realizacji Projektu „Rewitalizacja Centrum Lęborka” nie uległy zmianie. Dokonano jedynie niewielkich aktualizacji danych dotyczących Miasta oraz aktualizacji związanych z faktem, iż większość zapisów LPR z 2009 r. została zrealizowana. Główną zmianą jest dodanie zapisów dotyczących Inicjatywy JESSICA oraz ujęcie w dokumencie katalogu projektów, które mogłyby potencjalnie uzyskać wsparcie w ramach tego instrumentu.

Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że projektem, którego stopień przygotowania pozwala na uzyskanie takiego wsparcia, jest „Termomodernizacja mieszkalnych budynków wielorodzinnych w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lęborku”.

Zintegrowany Plan Zrównoważonego Rozwoju Miasta Lęborka na lata 2014-2015 - Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Lęborka jest wynikiem pracy ekspertów zajmujących się tworzeniem tego typu dokumentów, prowadzonej wspólnie z powołanym przez Burmistrza Miasta Horyzontalnym Zespołem ds. Rewitalizacji Miasta Lęborka oraz Wydziałem Realizacji Inwestycji Urzędu Miejskiego w Lęborku. Prace te zostały oparte o szeroko pojęte konsultacje społeczne, obejmujące m.in. poinformowanie potencjalnych projektodawców o aktualizacji dokumentu i naborze projektów, spotkanie informacyjne w ramach konsultacji społecznych w Urzędzie Miejskim, podanie do publicznej wiadomości ogłoszenia o przystąpieniu do opracowania projektu ZIPROM i możliwości zgłaszania uwag i wniosków, zgodnie z Ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji i środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Dz. U. 2013 r. poz. 1235. W wyniku powyższych działań nie wpłynęła żadna uwaga ani wniosek do rozpatrzenia.

W procesie przygotowywania projektu ZIPROM-LPR przeprowadzono jego analizę pod względem konieczności przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. W zakresie określonym Ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji i środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2013 r. poz. 1235) zwrócono się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz do Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku z prośbą o uzgodnienie odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu dokumentu.

Przyjęcie dokumentu ZIPROM-LPR nie będzie miało bezpośrednich skutków finansowych dla Gminy Miasto Lębork. Umożliwi jedynie podmiotom, które zgłosiły swoje projekty, ubieganie się o wsparcie w ramach Inicjatywy JESSICA.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
18 06 2014 15 18 51ZIPROM zaA do uchwaA y (DOC, 4.35Mb) 2014-06-18 15:18:51 70
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Andrzej Karbownik

Data wytworzenia:
18 cze 2014

Osoba dodająca informacje

Andrzej Karbownik

Data publikacji:
18 cze 2014, godz. 15:18

Osoba aktualizująca informacje

Andrzej Karbownik

Data aktualizacji:
18 cze 2014, godz. 15:19