Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Lębork.

UCHWAŁA NR ...............

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia …………............... r.

 

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Lębork

Na podstawie: - art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz. 391)

- art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)
po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lęborku

uchwala się, co następuje:

§ 1

Ustala się Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Lębork, w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2

Traci moc Uchwała Nr VI-61/2007 Rady Miejskie w Lęborku z dnia 03.04.2007 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na obszarze miasta Lęborka.

§ 3

Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Uzasadnienie

do Uchwały Nr ……………

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ………………

 

  1. Przedstawienie istniejącego stanu w dziedzinie, która ma być normowana:

Obowiązującą do tej pory była Uchwała Nr VI-61/2007 Rady Miejskie w Lęborku z dnia 03.04.2007 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na obszarze miasta Lęborka.

  1. Wyjaśnienie potrzeb i celu podjęcia uchwały:

Z dniem 01.01.2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391). Regulamin, będący aktem prawa miejscowego, zgodnie z art. 4 ust. 3 ww ustawy rada gminy jest obowiązana dostosować do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami w terminie 6 miesięcy od dnia uchwalenia tego planu. Sejmik Województwa Pomorskiego w dniu 25 czerwca 2012 roku podjął Uchwałę Nr 415/XX/12 w sprawie przyjęcia „Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Pomorskiego 2018”.

Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, dotyczące:

    1. wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości,

    2. rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,

    3. częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego,

    4. innych wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami,

    5. obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku,

    6. wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach,

    7. wyznaczenia obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzenia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lęborku zaopiniował pozytywnie projekt Regulaminu z zastrzeżeniami, które zostały uwzględnione w załączniku do niniejszej uchwały.

  1. Wykazanie różnic między dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym:

Z dniem 01.01.2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 01 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 152, poz. 897), która zniosła obowiązek opracowywania planów gospodarki odpadami na szczeblu powiatowym i gminnym, pozostawiając plan krajowy oraz wojewódzkie. Jednocześnie ustawa ta wprowadziła obowiązek uchwalenia przez sejmik województwa zaktualizowanego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami w terminie 6 miesięcy od dnia wejście w życie ustawy i równocześnie nałożyła na rady gmin obowiązek dostosowania gminnych regulaminów utrzymania czystości i porządku do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami w terminie 6 miesięcy od dnia uchwalenia tego planu. Ponadto zmianie uległy niektóre zapisy dotyczące zasad, które określać winien obecnie regulamin, np. prowadzenia selektywnego zbierania i odbierania powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, zużytych opon, a także odpadów zielonych. Zniesiono obowiązek określenia w regulaminie maksymalnego poziomu odpadów komunalnych ulegających biodegradacji dopuszczonych do składowania na składowiskach odpadów - obecnie przepisy te reguluje art. 3c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

  1. Charakterystyka przewidywanych skutków społecznych i gospodarczych:

Zmiany w Regulaminie dotyczą głównie sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi. Obecnie Regulamin szczegółowo opisuje sposób postępowania z selektywnie zebranymi odpadami. Art. 6c ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zobowiązuje gminę do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie zacznie funkcjonować od 01.07.2013 r. i wówczas odpady od mieszkańców będzie odbierał przedsiębiorca, którego gmina wyłoni w drodze przetargu i z którym zawrze umowę na odbiór odpadów. Mieszkańcy za tę usługę będą ponosić na rzecz gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Założeniem do wprowadzenia nowego systemu jest eliminacja dzikich wysypisk śmieci i zaprzestanie palenia śmieci w domowych piecach.

  1. Skutki finansowe, związane z wejściem w życie uchwały:

Gmina Miasto Lębork, wypełniając obowiązek określenia wymagań w zakresie prowadzenia przez właścicieli nieruchomości selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, winna jest wskazać miejsca odbioru powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon, a także odpadów zielonych, zatem poniesie koszty związane ze stworzeniem punktów odbioru tych odpadów. Ponadto gmina będzie ponosić koszty odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców, transportu tych odpadów, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania, a także obsługi administracyjnej nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

  1. Źródła finansowania:

Zgodnie z art. 6r ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi gmina pokrywa z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które na rzecz gminy, zgodnie z art. 6h ww ustawy, obowiązani są ponosić właściciele nieruchomości.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
mapka do Regulaminu (JPG, 1.63Mb) 2012-11-16 08:41:35 30
Zalacznik-regulamin (DOC, 113.50Kb) 2012-11-16 08:41:35 49
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
16 lis 2012

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
16 lis 2012, godz. 08:41

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
16 lis 2012, godz. 08:43