Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta Lęborka.

Uchwała Nr…………………..

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia…………………………

 

 w sprawie: rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta Lęborka.

 

 na podstawie: art. 229 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 98 poz. 1071, z późn. zmianami).

 

 

 uchwala się, co następuje:

 

§ 1

  

  1. Rada Miejska w Lęborku rozpatrzyła skargę złożoną przez P. Janinę i Tadeusza Białoskórskich na Burmistrza Miasta Lęborka.

 

2. Rada Miejska w Lęborku przyjęła wyjaśnienia Burmistrza Miasta Lęborka.

 

3. Rada Miejska w Lęborku uznała skargę za bezzasadną.

 

 § 2

 

Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącej Rady Miejskiej w Lęborku.

  

§ 3

  

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

 

 

  

Za zgodność pod względem

formalno-prawnym

 

 

UZASADNIENIE

do uchwały Nr …………………….

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………………

 

 

Skarga nie zasługuje na uwzględnienie.

Komisja Rewizyjna dokonała oceny zebranego materiału dowodowego w sprawie.

Z ustaleń Komisji wynika że grunt miejski znajdujący pomiędzy pasem drogowym ul. Staromiejskiej a granicą działki nr 277/5, o którego wydzierżawienie ubiegają się skarżący, nie może być na obecną chwilę udostępniany przez gminę w formie dzierżawy czy też innych umów cywilno-prawnych, z uwagi na brak jednoznacznego określenia przebiegu granic geodezyjnych działki należącej do skarżących.

Przebieg granic geodezyjnych działki nr 277/5 należącej do skarżących, uwidoczniony na mapach będących aktualnie w prawnym obiegu (mapa zasadnicza w skali 1:500), odbiega od przebiegu granic zaznaczonego na materiałach geodezyjnych z roku 1983, stanowiących podstawę do zawarcia umów notarialnych zbycia działek przez Skarb Państwa w latach 80-tych. Na obecnych mapach w stosunku do tych z roku 1983 widoczne jest przesunięcie granic działki 277/5 w kierunku Al. Niepodległości,

o wymiar ok. 2m. Również położenie budynku należącego do skarżących, wybudowanego na działce 277/5 odbiega o wymiar ok.2m, względem linii granicznej tej działki wyznaczonej pomiarem z roku 1983. Taki stan rzeczy potwierdziły służby geodezyjne podległe Staroście Lęborskiemu

Obecnie, w świetle zaistniałych faktów, zadośćuczynienie wnioskowi skarżących o wydzierżawienie czy użyczenie trenu miejskiego, znajdującego się między pasem drogowym ul. Staromiejskiej a działką 277/5. mogłoby spowodować, iż w efekcie, umową objęty zostałby obszar, który może być już własnością skarżących , a nie miasta.

Komisja dodatkowo ustaliła, że grunt komunalny, który leży w zainteresowaniu skarżących, objęty jest dwoma postępowaniami sądowymi, o ustanowienie służebności gruntowej oraz o ustanowienie drogi koniecznej, wszczętymi z inicjatywy właściciela nieruchomości sąsiedniej, co dodatkowo potwierdza, że do czasu zakończenia tych postępowań, niewłaściwe byłoby podejmowanie rozstrzygnięć w kwestii udostępniania tego terenu.

Komisja stwierdza, iż aktualnie składnie jakichkolwiek oświadczeń woli ze strony miasta w odniesieniu do spornego terenu, nie powinno mieć miejsca do czasu wyregulowania spraw geodezyjnych.

Komisja dokonała też analizy kwestii wznowienia znaków granicznych działki 277/5. Analiza wykazała że przesuniecie granic geodezyjnych może dotyczyć też innych nieruchomości i sprawę wyjaśnienia tej kwestii należałoby uregulować kompleksowo.

Komisja ustaliła, że do zlecenia odpowiedniej usługi geodezyjnej, polegającej na wznowieniu granic, uprawnione w tym przypadku nie jest tylko miasto ale wszyscy właściciele nieruchomości których stan prawny może budzić zastrzeżenia, w tym również skarżący.

Ustalono, że w tej sprawie, jako że ich nieruchomość graniczy z działką gminy, skarżący wystąpili do miasta o wyrażenie im zgody na takie wznowienie, na koszt własny, na co uzyskali pisemną zgodę sąsiada-miasta. Z zebranej dokumentacji nie wynika, iż do takiego wznowienia przystąpili.

Komisja uważa że do umożliwienia podejmowania decyzji odnośnie spraw gruntowych w obszarze gdzie mogły wystąpić nieprawidłowości w oznaczeniu przebiegu granic konieczne, jest jednoznaczne określenie granic poszczególnych nieruchomości. Z uwagi, iż sprawa dotyczy interesu większej ilości właścicieli koszty takich działań powinny obciążać proporcjonalnie wszystkich właścicieli a nie tylko gminę.

Przed zlecaniem odpowiedniej usługi, należałoby się upewnić czy wyprostowanie błędów w określeniu przebiegu granic, nie leży w kompetencji Starosty Lęborskiego, który mógłby podjąć działania w tej sprawie z urzędu lub na wniosek zainteresowanych.

Komisja również stwierdziła iż nie doszło do nierównego traktowania skarżących i właścicieli działki nr 277/4 w kwestii udostępnienia terenu miejskiego.

Podnoszona przez skarżących sprawa innego ich traktowania przez miasto niż sąsiadów, w kwestii dzierżawy gruntów, w świetle zebranego materiału dowodowego nie znajduje potwierdzenia.

Teren udostępniony sąsiadom, na którym znajduje się „ogródek piwny” , leży w pasie ul. Staromiejskiej, o unormowanym przebiegu pasa drogowego , na którego zajęcie wydano decyzję administracyjną w oparciu o ustawę o drogach publicznych. Natomiast teren o którego udostępnienie ubiegają się skarżący nie leży w pasie drogowym ul. Staromiejskiej ale poza nim , gdzie zawieranie umów reguluje kodeks cywilny, i gdzie obecnie budzący wątpliwości stan prawny granic, uniemożliwia wyrażenie zgody na dzierżawę terenu.

Z powyższych względów skargę należy uznać za bezzasadną.

  


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Andrzej Karbownik

Data wytworzenia:
25 paź 2010

Osoba dodająca informacje

Andrzej Karbownik

Data publikacji:
25 paź 2010, godz. 10:39

Osoba aktualizująca informacje

Andrzej Karbownik

Data aktualizacji:
25 paź 2010, godz. 10:42