Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie uchwalenia ZMIANY "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka" dla fragmentów miasta (4 obszary).


Uchwała Nr ………………

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ..................................

w sprawie uchwalenia ZMIANY „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka” dla  fragmentów miasta (4 obszary)

Na podstawie: art. 11, 12 ust. 1, art. 27 w związku z art. 33 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717, z późn. zm.) art. 18 ust.2 pkt.5 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.)

uchwala, co następuje:

§ 1

1. W wyniku zmiany zasad polityki przestrzennej w zakresie kierunków zmian w zagospodarowaniu i przeznaczeniu terenów dla wybranych fragmentów obszaru miasta, wprowadza się zmiany do dokumentu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka ” uchwalonego Uchwałą Nr LXVI-655/2002 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 10 października 2002r., zwanego dalej Studium .

2. Zmiany opracowano w postaci aneksu do dotychczasowego Studium: do załącznika -tekstu Studium oraz do następujących zał. graficznych: Uwarunkowania Synteza, Kierunki zagospodarowania przestrzennego, Polityka przestrzenna.

Treść pozostałych załączników graficznych Studium nie ulega zmianie.

§ 2

1. Załącznikami do niniejszej uchwały są :

1) Zał. nr 1 - Część tekstowa , stanowiąca aneks do tekstu dotychczasowego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka” .

2) Zał. nr 2 - Część graficzna, stanowiąca aneks do części graficznych dotychczasowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka

Zał. 2.1.-Rysunek 1 -w skali 1: 10000- pn. „Uwarunkowania. Synteza” dla poszczególnych obszarów objętych zmianami

Zał. 2.2.-Rysunek nr 2 - w skali 1: 10000- pn. „Kierunki zagospodarowania przestrzennego” dla poszczególnych obszarów objętych zmianami

Zał. 2.3-Rysunek nr 3 - w skali 1: 10000- pn. „Polityka przestrzenna” dla poszczególnych obszarów objętych zmianami

3) Zał. nr 3 - Scalony (ujednolicony) tekst studium.

4) Zał. nr 4- Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka dla fragmentów miasta.

§ 3

Ustalenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka” uchwalonego Uchwałą Nr LXVI-655/2002 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 10 października 2002r. pozostają aktualne, o ile nie są sprzeczne z ustaleniami niniejszej zmiany studium.


§ 4

1.Zobowiązuje się Burmistrza Miasta Lęborka do realizacji zasad polityki przestrzennej zawartej w niniejszej zmianie Studium.

2. Zobowiązuje się Burmistrza Miasta Lęborka do należytego uwidocznienia w rysunkach dotychczasowego Studium granic obszarów objętych niniejszą zmianą.

§ 5

  1. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

  2. Uchwała podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty oraz poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.7 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej. Stosownie do art. 18 ust. 2 pkt. 5 w/w ustawy do wyłącznej właściwości rady gminy należy uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) studium uchwala rada gminy, a zgodnie z art. 27 tejże ustawy zmiana studium następuje w takim trybie, w jakim jest ono uchwalane.

Zgodnie z art.9 ustawy z dn.27.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

1. W celu określenia polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego, rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zwanego dalej "studium".

2. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta sporządza studium zawierające część tekstową i graficzną, uwzględniając zasady określone w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, ustalenia strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz strategii rozwoju gminy, o ile gmina dysponuje takim opracowaniem.

3. Studium sporządza się dla obszaru w granicach administracyjnych gminy.

4. Ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych.

5. Studium nie jest aktem prawa miejscowego.

W wyniku zmiany koncepcji przeznaczenia, zagospodarowania gruntów położonych w osiedlu Lębork-Wschód, w celu intensywniejszego wykorzystania walorów położenia przy trasie drogi krajowej nr 6 dla potrzeb rozwoju funkcji komercyjnych, gospodarczych, poszerzenia oferty terenów mieszkaniowych w rejonie ulic Kossaka -Buczka oraz Syrokomli, zmienia się odpowiednio, stosownie do przedmiotu zmian, treść zapisów tekstowych oraz graficznych „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lęborka” stanowiących załączniki do Uchwały Nr LXVI-655/2002 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 10 października 2002r

Zmiany wprowadza się w postaci aneksów do dotychczasowego tekstu oraz części graficznej Studium.

Wprowadzone zmiany umożliwią zachowanie zgodności dokumentu Studium z proponowanymi lub będącymi w opracowaniu Miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla tych obszarów (zwłaszcza osiedla Lębork-Wschód) i umożliwią prowadzenie procesów inwestycyjnych związanych z nowym zagospodarowaniem.

W konsekwencji wpłynąć mogą pozytywnie na rozwój gospodarczy miasta, zwiększenie liczby miejsc pracy, powiększenie oferty terenów mieszkaniowych, przynosząc wymierne korzyści gospodarcze, ekonomiczne zarówno miastu jak i właścicielom terenów.

Zmiany Studium nie powodują zmiany podstawowych, głównych celów rozwojowych miasta dotyczących przestrzeni, ani nie zmieniają głównych kierunków zagospodarowania. Zmiany te są do pogodzenia z wymogami ochrony środowiska, walorów kulturowych oraz ochrony przyrody.

Projekt Zmiany Studium jest realizacją Uchwały Nr XLIX-469/2006 Rady Miejskiej w Lęborku z dn. 26 kwietnia 2006r., został sporządzony zgodnie z wymogami ustawy z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, procedura formalno-prawna przebiegała zgodnie z art. 11 ustawy.

Zakres i forma opracowania uwzględniają treść Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 28 kwietnia 2004r. (Dz.U. Nr 118 poz. 1233). Podstawą merytoryczną sporządzenia zmiany Studium były materiały planistyczne zebrane przez Burmistrza, w tym wnioski dotyczące zmiany Studium.

Po uzyskaniu wymaganych przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uzgodnień oraz opinii projekt zmiany Studium wyłożono do publicznego wglądu, ogłaszając o tym fakcie stosownie do wymogów ustawy. Wyłożenie odbyło się w dniach od 20.10.2008r do 01.12.2008r. W dniu 13.11.2008r odbyła się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami projektu zmiany Studium. W wyznaczonym na wnoszenie uwag okresie tj. do dnia 22.12.2008r nie wniesiono żadnych uwag.

W wyniku wejścia w życie z dniem 15.11.2008r ustawy z 03.10.2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) uzupełniono procedurę formalną o procedurę strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Po uzgodnieniu zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie, sporządzono dla projektu dokumentu zmiany Studium prognozę oddziaływania na środowisko oraz uzyskano opinie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku i Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku.

W procedurze z udziałem społeczeństwa nie uzyskano dodatkowych uwag ani wniosków do dokumentu. Ponownie wyłożono do publicznego wglądu projekt zmiany Studium wraz z prognozą w okresie od 22.02.2010r do 02.04.2010r. W dniu 17.03.2010r. zorganizowano dyskusję publiczną nad rozwiązaniami zmiany Studium.

W okresie wyłożenia oraz do dnia 26.04.2010r. (termin wnoszenia uwag) nie wniesiono żadnych uwag.

Dokument zmiany Studium został przyjęty przez Burmistrza Miasta w dniu 30.06.2010r.. Burmistrz dokonał podsumowania postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz podał między innymi w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione ustalenia prognozy, opinie właściwych organów, zgłoszone wnioski i uwagi.

Tryb formalno-prawny opracowania został udokumentowany zgodnie z wymogami ustawowymi w dokumentacji planistycznej.

Mając na uwadze art. 3 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który mówi iż kształtowanie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, należy do zadań własnych gminy, za zasadne uważa się podjęcie przedmiotowej uchwały.

Studium nie jest aktem prawa miejscowego, nie oznacza to, że nie posiada ono żadnej funkcji prawnej. Ustalenia studium mają charakter „aktu wewnętrznego”, który obowiązuje samorząd gminy i jednostki podległe gminie do prowadzenia działań zgodnie z przyjętym dokumentem.

Miejscowe plany sporządzane po uchwaleniu tego dokumentu winny być z nim zgodne, co każdorazowo Burmistrz jest obowiązany badać przed podjęciem stosownej uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego (art. 14 ust. 5 ustawy z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Wobec wyczerpania procedury przedkłada się Radzie projekt zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wraz z ustawowo określonymi załącznikami - do uchwalenia.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
UchwaA a AR (DOC, 45.00Kb) 2010-07-02 09:48:16 80
Zalacznik (ZIP, 95.99Mb) 2010-07-02 09:46:31 60
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
02 lip 2010

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
02 lip 2010, godz. 09:48

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
02 lip 2010, godz. 09:49