Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie udzielenia Kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku upoważnienia do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.


Uchwała Nr……………….

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………………...

w sprawie: udzielenia Kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku upoważnienia do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.

 

Na podstawie: art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

 

 

uchwala się, co następuje:

§ 1

Udziela się Kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku Pani Elżbiecie Michalskiej upoważnienia do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej tj. do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych i wydawania decyzji administracyjnych w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1378 z późn. zm.), z wyłączeniem działań zawartych w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

 

§ 2

 

Niniejszego upoważnienia udziela się na okres pełnienia funkcji Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku.

 

§ 3

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

 

§ 4

 

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia, z mocą obowiązującą od 1 października 2008 roku.

 

 

Uzasadnienie

do Uchwały Nr …………

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia……………………

 

 

 

UZASADNIENIE

 

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 192, poz. 1378, z późn. zm.), podejmowanie działań wobec dłużników alimentacyjnych i związane z nimi, zgodnie z art. 27 ust. 2 powyższej ustawy wydawanie decyzji administracyjnych w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego, (a także przyznawanie i wypłata świadczeń z funduszu alimentacyjnego) jest zadaniem zleconym gminie.

W zakres podejmowanych działań wobec dłużników wchodzi przeprowadzanie wywiadu alimentacyjnego, o który zgodnie z art. 4 ust. 4 organ właściwy dłużnika może wystąpić do kierownika ośrodka pomocy społecznej, jeżeli w posiadaniu kierownika ośrodka znajduje się rodzinny wywiad środowiskowy dotyczący tego dłużnika, przeprowadzony na podstawie przepisów o pomocy społecznej. Dlatego też ustawodawca w art. 4 ust. 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów dał możliwość organowi właściwemu dłużnika (Burmistrzowi) przeniesienie kompetencji do prowadzenia wywiadu alimentacyjnego oraz odebrania oświadczenia majątkowego, upoważnieniem na kierownika ośrodka pomocy społecznej.

Również prowadzenie postępowania w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także wydawanie w tych sprawach decyzji, może być przez organ właściwy wierzyciela (Burmistrza) przekazane upoważnieniem kierownikowi ośrodka, z czego skorzystano.

Podjęcie przedmiotowej uchwały ma na celu przekazanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku zadania polegającego na podejmowaniu działań wobec dłużników alimentacyjnych i wydawania decyzji w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego z wyłączeniem działań podejmowanych wobec dłużników alimentacyjnych polegających na prowadzeniu wywiadu alimentacyjnego oraz odebrania oświadczenia majątkowego, do których, zgodnie z ustawą, upoważniono kierownika ośrodka.

W związku z tym, iż podejmowanie działań wobec dłużników alimentacyjnych (a także przyznawanie i wypłata świadczeń z funduszu alimentacyjnego) jest zadaniem zleconym gminie z zakresu administracji rządowej, a artykuł 39 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym daje radzie gminy prawo do upoważnienia organu wykonawczego jednostki organizacyjnej, oraz w trosce o dobro społeczne, które jest ważnym elementem przy realizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (wskazanym jest aby procedura alimentacyjna przeprowadzana była w jednej instytucji), podjęcie powyższej uchwały wydaje się zasadne.

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Andrzej Karbownik

Data wytworzenia:
05 lis 2008

Osoba dodająca informacje

Andrzej Karbownik

Data publikacji:
05 lis 2008, godz. 08:58

Osoba aktualizująca informacje

Andrzej Karbownik

Data aktualizacji:
05 lis 2008, godz. 08:59