Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych jednostek oświatowych, prowadzonych na terenie Gminy Miasto Lębork oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.


Uchwała Nr ………………

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………………..

w sprawie: ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych jednostek oświatowych, prowadzonych na terenie Gminy Miasto Lębork oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

Na podstawie: art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz. U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 ze zm.)

art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.)

uchwala się, co następuje:

§ 1

Niniejsza uchwała określa tryb udzielania i rozliczania dotacji dla prowadzonych na terenie Gminy Miasto Lębork niepublicznych:

  1. przedszkoli, w tym specjalnych,

  2. innych form wychowania przedszkolnego,

  3. szkół, w tym z oddziałami integracyjnymi,

oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

§ 2

  1. Dotacja dla niepublicznych przedszkoli, o których mowa w § 1 pkt 1, przysługuje na każdego ucznia w wysokości 75% ustalonych w budżecie Gminy Miasto Lębork wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych, prowadzonych przez Gminę Miasto Lębork, w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej, otrzymywanej przez Gminę Miasto Lębork.

  2. Osoba prowadząca inne formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w § 1 pkt 2, otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu Gminy Miasto Lębork w wysokości 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym, prowadzonym przez Gminę Miasto Lębork, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej, otrzymywanej przez Gminę Miasto Lębork.

  3. Dotacja dla szkół, o których mowa w § 1 pkt 3, przysługuje na każdego ucznia w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Miasto Lębork.

§ 3

Dotacja, o której mowa w § 2 udzielana jest na wniosek organu prowadzącego placówkę, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 4

  1. Dotacja przekazywana jest w każdym miesiącu po złożeniu do dnia 10-go każdego miesiąca w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Lęborku, zapotrzebowania na dotację na kolejny miesiąc, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

  2. Wysokość dotacji należnej na dany miesiąc ustala się w wysokości stanowiącej iloczyn liczby uczniów, o której mowa w § 6 i stawki miesięcznej na jednego ucznia, obliczonej na dany rok, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2.

§ 5

  1. Wysokość nominalnej stawki miesięcznej dotacji na jednego ucznia, oblicza corocznie Burmistrz Miasta Lęborka zgodnie z zasadami zawartymi w § 2.

  2. Do momentu, obliczenia o którym mowa w ust. 1, dotacja przekazywana będzie na podstawie stawki dotacji ustalonej w roku ubiegłym. Wyrównanie kwoty dotacji nastąpi w miesiącu następującym po miesiącu, w którym obliczono wysokość stawki dotacji na dany rok.

§ 6

  1. Miesięczną dotację przekazuje się na podstawie liczby uczniów wg stanu na pierwszy roboczy dzień miesiąca, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

  2. W miesiącach przerwy wakacyjnej (lipiec-sierpień) miesięczną dotację przekazuje się dla:

    1. placówek, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, wg stanu dzieci zapisanych do przedszkola, na pierwszy roboczy dzień miesiąca wakacyjnego, z zastrzeżeniem ust. 3

    2. szkół, o których mowa w § 1 pkt 3, wg stanu uczniów na pierwszy roboczy dzień miesiąca czerwca, z uwzględnieniem uczniów wykreślonych w miesiącach wakacyjnych.

  3. W przypadku jeżeli placówka, o której mowa w § 1 pkt 1 i 2 będzie zamknięta, a dziecko tej placówki będzie uczęszczać w tym czasie do innej dyżurnej placówki, to dotację na to dziecko przekazuje się do placówki, do której to dziecko uczęszczało.

§ 7

  1. Organ prowadzący placówkę składa roczne rozliczenie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym udzielono dotacji w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Lęborku, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszej uchwały, z zastrzeżeniem ust. 2.

  2. W przypadku zakończenia działalności przez placówkę w trakcie roku budżetowego rozliczenie otrzymanej dotacji należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia pobrania ostatniej transzy dotacji.

§ 8

  1. Gminie Miasto Lębork przysługuje prawo kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji w zakresie:

  1. zgodności liczby uczniów/wychowanków deklarowanej w zapotrzebowaniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, ze stanem faktycznym, odzwierciedlonym w dokumentacji organizacyjnej i przebiegu nauczania placówki,

  2. celowości wykorzystania dotacji przeznaczonej na dofinansowanie realizacji zadań placówki,

  3. rodzaju wydatków ponoszonych przez placówkę.

  1. Kontrolę, o której mowa w ust. 1 przeprowadza się na podstawie upoważnienia, wydanego przez Burmistrza Miasta Lęborka.

  2. Kontrolujący przed rozpoczęciem kontroli zawiadamia na piśmie placówkę o miejscu, zakresie i terminie kontroli.

  3. Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli, który podpisuje również kierownik kontrolowanego podmiotu.

§ 9

1. Dotacje udzielone z budżetu Gminy Miasto Lębork w części lub całości wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu wraz z należnymi odsetkami.

2. Przy zwrocie dotacji mają odpowiednio zastosowanie przepisy ustawy o finansach publicznych.

§ 10

Traci moc Uchwała Nr LII-447/2010 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 12.03.2010 r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek, prowadzonych na terenie Gminy Miasto Lębork oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania (publikowana w Dz. Urz. Województwa Pomorskiego nr 64 poz. 1084 ze zm.).

§ 11

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 12

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Uzasadnienie

do Uchwały Nr ……………

Rady Miejskiej w Lęborku z dnia ……………………..

Stan istniejący: Obecnie obowiązuje Uchwała Nr LII-447/2010 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 12.03.2010 r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek, prowadzonych na terenie Gminy Miasto Lębork oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

Potrzeba podjęcia uchwały wynika ze zmiany ustawy o systemie oświaty, a celem jest dostosowanie obowiązującej uchwały do obowiązujących przepisów w tym zakresie.

żnice. W stosunku do wyżej przytoczonej uchwały wprowadzono następujące zmiany:

      1. Zasady ustalenia stawek dla niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego dostosowano do obecnie obowiązujących przepisów w tym zakresie.

      2. Dokonano zmiany terminu przekazywania miesięcznego zapotrzebowania na dotację z 15-go na 10-go.

      3. Określono nowe zasady przekazywania dotacji w miesiącach wakacyjnych zgodnie z zaleceniami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.

      4. Dokonano zmiany wzoru miesięcznego zapotrzebowania o udzielenie dotacji.

      5. Dokonano zmiany we wzorze rozliczenia rocznego.

Skutki społeczne: Zmiana wyżej przytoczonej uchwały stanowi dostosowanie zapisów uchwały do przepisów obowiązujących w tym zakresie oraz już funkcjonujących norm.

Skutki finansowe: niniejsza uchwała nie spowoduje skutków finansowych. Wysokość obecnej dotacji należnej zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, przekazywana jest na podstawie przepisów przejściowych, o brzmieniu jak wprowadzane zmiany.

Mając na uwadze powyższe, podjęcie uchwały uważa się za zasadne.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
23 03 2015 11 00 08Zal.niepubliczne (DOC, 55.50Kb) 2015-03-23 11:00:08 16
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
23 mar 2015

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
23 mar 2015, godz. 11:00

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
23 mar 2015, godz. 11:00