Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia na terenie Gminy Miasto Lębork Programu "Lębork Miastem dla Dużej Rodziny" na lata 2012 - 2014.

Uchwała Nr……………….

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………………..

w sprawie: wprowadzenia na terenie Gminy Miasto Lębork Programu „Lębork Miastem dla Dużej Rodziny” na lata 2012 - 2014.

Na podstawie: art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) w związku z art. 17 ust. 2 pkt 4 i art. 110 ust. 10 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 175 poz. 1362 ze zm.)

uchwala się, co następuje:

§ 1

Wprowadza się do realizacji na terenie Gminy Miasto Lębork Program „Lębork Miastem dla Dużej Rodziny” na lata 2012 - 2014.

§ 2

Ilekroć w Uchwale jest mowa o:

  1. Programie - należy przez to rozumieć Program „Lębork Miastem dla Dużej Rodziny”;

  2. Rodzinie Wielodzietnej - należy przez to rozumieć rodzinę zamieszkującą na terenie Gminy Miasto Lębork (w tym rodzinę zastępczą i rodzinny dom dziecka), składającą się z rodziców/rodzica, opiekunów prawnych/opiekuna prawnego, mających na utrzymaniu czworo i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 24 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje;

  3. Karcie - należy przez to rozumieć Kartę „Duża Rodzina 4+”.

§ 3 

  1. Program adresowany jest do rodzin wielodzietnych mających na utrzymaniu czworo i więcej dzieci.

  2. Istotą programu jest wzmocnienie kondycji dużej rodziny, promocja modelu rodziny wielodzietnej oraz kształtowanie pozytywnego jej wizerunku.

  3. Program jest elementem gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych, którego jednym z celów strategicznych jest pomoc rodzinie jako dynamicznej, społecznej całości.

§ 4

Podstawowe cele Programu to:

  1. promowanie modelu rodziny z dziećmi i pozytywnego wizerunku Rodziny Wielodzietnej;

  2. umacnianie rodziny oraz wspieranie realizacji funkcji Rodziny Wielodzietnej;

  3. poprawa warunków życia i wzmocnienie kondycji Rodzin Wielodzietnych;

  4. wzmacnianie więzi Rodziny Wielodzietnej;

  5. zwiększenie szans rozwojowych dzieci i młodzieży z Rodzin Wielodzietnych;

§ 5

W ramach celów, o którym mowa w § 4, realizacja Programu obejmie:

  1. wykorzystanie medialnych, wizualnych, edukacyjnych, informacyjnych i okazjonalnych form promocji;

  2. budowanie przychylnego klimatu lokalnego, sprzyjającego podejmowaniu korzystnych demograficznie decyzji o znaczeniu rozwojowym rodziny;

3) tworzenie lokalnych przesłanek i warunków sprzyjających realizacji funkcji rodziny, w tym rozwijanie infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej: terenów spacerowych, ścieżek rowerowych, otwartych obiektów sportowych;

4) rozwój poradnictwa rodzinnego i psychologicznego w celu zwiększenia dostępu i możliwości korzystania z porad, w tym zwiększenie dostępu do poradnictwa rodzinnego i psychologicznego realizowanego przez podmioty niepubliczne i publiczne, w tym przez MOPS;

5) pracę socjalną na rzecz Rodzin Wielodzietnych, a w szczególności:

a) rozeznanie i zdiagnozowanie sytuacji, potrzeb i problemów Rodzin Wielodzietnych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rozwojowych dzieci;

b) organizację i koordynację pomocy w sytuacji kryzysowej;

c) pomoc w załatwianiu codziennych spraw i rozwiązywaniu problemów rodzinnych;

d) współpracę z innymi specjalistami na rzecz rozeznanych potrzeb rodziny;

6) organizowanie miejskich i wspieranie środowiskowych imprez oraz akcji o charakterze rodzinnym;

7) środowiskowe formy wsparcia rozwoju zainteresowań i pasji z wykorzystaniem pracy wolontariuszy;

8) wprowadzenie ulg w opłatach wstępu do placówek kultury, sportu i rekreacji.

§ 6

1. Wprowadzenie ulg, o których mowa w § 5 pkt 8) umożliwi członkom Rodziny Wielodzietnej:

  1. dostęp do ofert kina w Centrum Kultury „Fregata” w Lęborku poprzez zastosowanie zniżki od obowiązującej ceny biletów;

  2. dostęp do ofert Muzeum w Lęborku poprzez zastosowanie zniżki od obowiązującej ceny biletów;

  3. korzystania na preferencyjnych zasadach poprzez zastosowanie zniżki od obowiązujących cen biletów z Pływalni Miejskiej „Rafa” w Lęborku.

2. Katalog ulg w ramach Karty „Duża Rodzina 4+” oraz poszerzanie przypisanych do Karty uprawnień zostaną określone Zarządzeniem Burmistrza Miasta Lęborka.

§ 7

  1. Jako potwierdzenie uprawnień do korzystania z instrumentów, o których mowa w § 6 wprowadza się Kartę „DUŻA RODZINA 4+”

  2. Wnioski o wydanie karty „DUŻA RODZINA 4+” będą przyjmowane w Urzędzie Miejskim w Lęborku.

  3. Karta „DUŻA RODZINA 4+” będzie wydawana na wniosek rodzica/opiekuna prawnego/osoby pełniącej funkcje rodziny zastępczej. Karta zostanie wydana po weryfikacji złożonego wniosku.

  4. Karta „DUŻA RODZINA 4+” będzie przyznawana wyłącznie rodzinom zamieszkującym na terenie Gminy Miasto Lębork.

§ 8

Regulamin wydawania i korzystania z Karty „Duża Rodzina 4+”, określenie wzoru Karty „Duża Rodzina 4+” i wniosku o jej wydanie zatwierdzone zostaną Zarządzeniem Burmistrza Miasta Lęborka.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Sprawdzono pod względem

formalno-prawnym

 

Uzasadnienie

do Uchwały Nr ………….

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ……………………

Stan istniejący w dziedzinie, która ma być normowana - jednym z zadań własnych gminy jest prowadzenie polityki prorodzinnej, wobec tego, iż gmina posiada dużą niezależność w kwestii wyboru form realizacji tego zadania podjęto decyzję o wprowadzeniu na terenie Gminy Miasto Lębork programu „Lębork Miastem dla Dużej Rodziny”.

Zważywszy na obecną sytuację demograficzną i postępujący proces starzenia się społeczeństwa należało podkreślić rolę rodzin z dziećmi, a także przełamać niekorzystny stereotyp wiążący wielodzietność z ubóstwem i patologią. W związku z tym Program „Lębork Miastem dla Dużej Rodziny” nie zawiera klasycznej formy wsparcia materialnego rodzin wielodzietnych, ale zakłada inne elementy wspierające wychowanie dzieci i młodzieży. Mając na względzie fakt, że rodziny wielodzietne ponoszą większe nakłady finansowe na bieżące utrzymanie, aniżeli rodziny z mniejszą ilością dzieci, zasadnym wydaje się fakt wprowadzenia ulg dla rodzin wielodzietnych w obszarach związanych z kulturą i sportem. Obie dziedziny mają pozytywny wpływ na kształtowanie się młodych ludzi. Zapewnienie zwiększonego dostępu do kultury i sportu jest doskonałą formą nauki i wychowania, jednocześnie wyrabia nawyk korzystania z tych dóbr. Wiąże się również z integracją rodziny, gdyż daje możliwość wspólnego korzystania przez rodzinę z usług muzeum, kina czy pływalni.

Celem i potrzebą podjęcia uchwały jest - promowanie rodzin wielodzietnych, wspieranie ich rozwoju, a także zwiększenie możliwości zaspokojenia niektórych potrzeb przy jednoczesnym wzmacnianiu więzi rodziny wielodzietnej.

Program ma również przełamać stereotyp w postrzeganiu rodzin wielodzietnych.

Wykazanie różnic między dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym - niniejsza uchwała daje podstawę do wprowadzenia i realizacji na terenie Gminy Miasto Lębork Programu „Lębork Miastem dla Dużej Rodziny”.

Przewidywane skutki społeczne i gospodarcze jakie wynikną z podjęcia powyższej uchwały, to istotny wpływ na budowanie struktury społeczeństwa obywatelskiego. W dobie niżu demograficznego i postępującego starzenia się społeczeństw istotną rolę w procesie zabezpieczenia systemu świadczeń emerytalnych i rentowych odgrywają właśnie rodziny wielodzietne i z tego też względu winno się je wspierać i promować.

Skutki finansowe związane z wejściem w życie uchwały uzależnione będą od ilości osób korzystających z przysługujących ulg i ich ilości miesięcznego wykorzystania.

Na terenie miasta Lęborka zameldowanych na pobyt stały jest ok. 157 rodzin wielodzietnych z czwórką dzieci i więcej (do 10 dzieci włącznie). Ogółem jest to ok. 991 osób w tym ok. 734 dzieci i 254 rodziców.

Źródłem finansowania będzie budżet miasta Lęborka.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
24 sty 2012

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
24 sty 2012, godz. 14:47

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
24 sty 2012, godz. 14:49