Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty.

UCHWAŁA NR ...............

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia …………..................

w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty

Na podstawie:

-art. 6k ust. 1 pkt. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz. 391),

-art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

 

uchwala się, co następuje:

§ 1

Dokonuje się wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, określonej w art. 6j ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tj. w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

§ 2

1.

Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w wysokości 15,00 zł miesięcznie/mieszkańca.

2.

Ustala się niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w wysokości 8,50 zł miesięcznie/mieszkańca, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny.

§ 3

Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Uzasadnienie

do Uchwały Nr ……………

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia ………………

 

  1. Przedstawienie istniejącego stanu w dziedzinie, która ma być normowana:

Do tej pory nie było obowiązku podjęcia takiej uchwały.

  1. Wyjaśnienie potrzeb i celu podjęcia uchwały:

Z dniem 01.01.2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391), która nałożyła na gminy obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (art. 6c ust. 1 ustawy). Na podstawie art. 6k ust. 1 pkt. 1 ustawy rada gminy obowiązana jest do dokonania wyboru jednej z określonych w art. 6j ust. 1 i 2 metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty.

Art. 6j przewiduje wybór metody ustalenia opłaty opartej na:

    1. liczbie mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo

    2. ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo

    3. powierzchni lokalu mieszkalnego.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi wówczas iloczyn jednej z ww metod oraz stawki opłaty.

Rada gminy może także uchwalić jedną stawkę opłaty od gospodarstwa domowego.

Po przeanalizowaniu wszystkich możliwych metod uznano, że metoda oparta na liczbie mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość jest najbardziej oczywistą i najłatwiejszą do uzasadnienia metodą - to ludzie wytwarzają śmieci.

Proponuje się wybór tej metody, jako najbardziej optymalnej dla warunków lokalnych.

Określając stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzięto pod uwagę, zgodnie z art. 6k ust. 2 ustawy:

  1. liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę,

  2. ilość wytworzonych na terenie gminy odpadów komunalnych,

  3. koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi (odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych i koszty obsługi administracyjnej systemu)

Uchwała określa niższą stawkę opłaty, w przypadku odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny.

 

  1. Wykazanie różnic między dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym:

Dotychczas nie było obowiązku podejmowania takiej uchwały. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła dla gmin szereg nowych obowiązków, związanych ze zorganizowaniem odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Jednym z nich jest dokonanie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenie stawki tej opłaty.

  1. Charakterystyka przewidywanych skutków społecznych i gospodarczych:

Każda z metod będzie budziła niezadowolenie określonej części mieszkańców Lęborka - w przypadku wyboru metody opartej na liczbie mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, będą to rodziny wieloosobowe (6 osób i więcej, których jest w Lęborku ok. 0,6 %). Sprzeciw społeczny może być również zauważany wśród mieszkańców, którzy do tej pory nie wywiązywali się, lub wywiązywali się nienależycie, z obowiązku zgodnego z prawem gospodarowania odpadami komunalnymi na swoich nieruchomościach.

Zakłada się, że wszyscy właściciele nieruchomości będą deklarowali chęć segregacji odpadów. Zachętą do tego ma być przede wszystkim niższa stawka opłaty.

Stawka ta została obliczona zgodnie z ww zapisami art. 6k ust. 2 ustawy.

 

  1. Skutki finansowe, związane z wejściem w życie uchwały:

Uchwała stanowi podstawę do naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłata ta będzie stanowić dochód gminy, a z pobranych opłat gmina pokryje koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:

  1. odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,
  1. tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,

  2. obsługi administracyjnej tego systemu.

Dla zabudowy wielorodzinnej, w której opłata za wywóz odpadów uzależniona była od ilości mieszkańców stawka wzrośnie o 7%, w przypadku, gdy mieszkańcy tacy zadeklarują chęć segregacji odpadów (dla niesegregujących będzie to wzrost o ok. 90 %). Ponadto mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej muszą wszyscy dla danego budynku wywiązać się z obowiązku selektywnego zbierania odpadów.

Dla zabudowy jednorodzinnej, w przypadku gospodarstw domowych 2-3 osobowych, których w Lęborku jest zdecydowanie najwięcej opłata, którą będą musieli wnieść do gminy może zmaleć nawet o ok. 30%, w zależności od tego, jak dzisiaj mają rozwiązane odbieranie odpadów.

  1. Źródła finansowania:

Zgodnie z art. 6r ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi gmina pokrywa z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które na rzecz gminy, zgodnie z art. 6h ww ustawy, obowiązani są ponosić właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
06 gru 2012

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
06 gru 2012, godz. 13:08

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
06 gru 2012, godz. 13:11