Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr L-475/2006 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 2 czerwca 2006 roku w sprawie "Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta Lęborka".

Uchwała Nr…………….….

Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia……………….………

 

w sprawie: zmiany Uchwały Nr L-475/2006 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 2 czerwca 2006 roku w sprawie „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta Lęborka”

Na podstawie: art. 7 ust. 1 pkt 3, art. 40 ust. 2 pkt 4 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 ze zm.)

uchwala się, co następuje:

§ 1

W Uchwale Nr L-475/2006 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 2 czerwca 2006 roku w sprawie „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta Lęborka” dokonuje się następujących zmian:

  1. w § 2 ust. 3 otrzymuje brzmienie ,,Zapewnić należytą jakość wody zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. nr 61 poz. 417 ze zm.)”

  2. w § 5 wykreśla się ust. 3 i w § 18 wykreśla się ust. 3

  3. w § 5 wykreśla się ust. 8 i w §18 wykreśla się ust. 9

  4. w § 6 w ust. 10 i w § 19 w ust. 11 zdanie: „ W tym czasie ODBIORCA ma prawo zgłoszenia reklamacji, która nie wstrzymuje obowiązku uregulowania rachunku.” zastępuje się zdaniem: „Wniesienie przez ODBIORCĘ reklamacji co do wysokości faktury nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności.”

  5. w § 6 w ust. 12 i § 19 w ust. 13 zdanie „ Ponowne uczynnienie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez ODBIORCĘ uiszczenia należnych kwot oraz opłaceniu kosztów poniesionych przez MPWiK w Lęborku, związanych z zamknięciem i uruchomieniem przyłącza.” zastępuje się zdaniem: „ Ponowne uczynnienie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez ODBIORCĘ uiszczenia należnych kwot; ODBIORCA ma obowiązek opłacić koszty poniesione przez MPWiK w Lęborku związane z zamknięciem i uruchomieniem przyłącza.”

  6. w § 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie ,,Upust przysługuje ODBIORCY w przypadku jeśli dostarczana woda nie odpowiada wymogom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.” i w § 13 wykreśla się ust. 3, ust. 4 i ust. 5

  7. w § 17 w ust. 14 wykreśla się lit. „c”

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

U Z A S A D N I E N I E

Obowiązujący Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Lęborka został uchwalony Uchwałą Nr L-475/2006 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 02 czerwca 2006r.w związku z nowelizacją ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wprowadzoną ustawą z dnia 22 kwietnia 2005 roku.

Zadaniem rady gminy jest uchwalanie aktów prawa miejscowego, w tym w/w Regulaminu i dostosowanie go, aby jego treść była zgodna z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, aktami wykonawczymi i obowiązującym porządkiem prawnym.

Przyczyną zmiany uchwały w sprawie Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta Lęborka jest konieczność zapewnienia lepszej i skuteczniejszej ochrony konsumentów w związku z zastrzeżeniami do Regulaminów świadczenia usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków przez przedsiębiorstwa wodociągowe na terenie kraju. Proponowane zmiany z uwagi na wykreślenie zbędnych i doprecyzowanie niektórych zapisów zapewnią lepszą i skuteczniejszą ochronę konsumentów oraz usprawnią świadczenie usług przez MPWiK z korzyścią dla Odbiorców usług.

Proponowane zmiany w uchwale nie wywołają skutków społecznych, gospodarczych, a także skutków finansowych.

Szczegółowe uzasadnienie zmiany treści lub wykreślenia poszczególnych zapisów Regulaminu zostało zamieszczone przy kolejnych punktach opisujących zmiany lub wykreślenie:

1/. W § 2 ust. 3 otrzymuje brzmienie: ,,Zapewnić należytą jakość wody zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. nr 61 poz. 417 ze zm.)”

Zmiana ta wynika z faktu, iż zostało uchylone dotychczasowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i obowiązuje nowe.

2/. W § 5 ust. 3 i w § 18 ust. 3 o treści: „ MPWiK ma prawo wypowiedzieć Umowę właścicielowi lub zarządcy budynku wielolokalowego jeżeli w trakcie jej obowiązywania wystąpią warunki uniemożliwiające jej spełnienie, w szczególności warunki uniemożliwiające ustalenie należności za dostarczoną wodę dla poszczególnych ODBIORCÓW usług w tym budynku, w terminie określonym w Umowie” wykreśla się z uwagi na zbędność tego zapisu wprowadzającego przyczyny wypowiedzenia umowy właścicielowi lub zarządcy budynku wielolokalowego, w sytuacji uregulowania w ustawie zdarzeń upoważniających przedsiębiorstwo wodociągowe do zaprzestania świadczenia usług ( art. 8 ust 1 ustawy) .

3/. W § 5 ust. 8 i w § 18 ust. 9 o treści: „W przypadku zmiany ODBIORCY, nowy ODBIORCA zajmuje miejsce poprzedniego” wykreśla się , gdyż faktycznie w sytuacji gdy dochodzi do zmiany Odbiorcy usług świadczonych na podstawie stosownej umowy, następuje zawarcie nowej umowy ewentualnie aneksowanie umowy wykonywanej.

4/. W § 6 w ust. 10 o treści: Otrzymany rachunek za wodę ODBIORCA zobowiązany jest zapłacić w terminie wskazanym na rachunku. W tym czasie ODBIORCA ma prawo zgłoszenia reklamacji, która nie wstrzymuje obowiązku uregulowania rachunku. W razie uwzględnienia reklamacji , MPWiK przekaże ODBIORCY kwotę reklamowaną w terminie 7 dni z ustawowymi odsetkami.

i w § 19 w ust. 11 o treści: Otrzymany rachunek za ścieki ODBIORCA zobowiązany jest zapłacić w terminie wskazanym na rachunku. W tym czasie ODBIORCA ma prawo zgłoszenia reklamacji, która nie wstrzymuje obowiązku uregulowania rachunku. W razie uwzględnienia reklamacji , MPWiK przekaże ODBIORCY kwotę reklamowaną w terminie 7 dni z ustawowymi odsetkami.

- zdanie „W tym czasie ODBIORCA ma prawo zgłoszenia reklamacji, która nie wstrzymuje obowiązku uregulowania rachunku” zastępuje się zdaniem „ Wniesienie przez ODBIORCĘ reklamacji co do wysokości faktury, nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności”

Zmiana ta spowodowana jest brakiem możliwości ograniczenia ODBIORCY zgłaszania reklamacji do wskazanego na rachunku terminu zapłaty należności; dotychczasowy zapis był nieprecyzyjny i faktycznie odnosił się wyłącznie do reklamacji nie świadczonych usług, ale wysokości rachunku. Po zmianie nie ma już takich wątpliwości.

5/. W § 6 w ust. 12 o treści: Jeżeli ODBIORCA usług nie uiścił opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty, MPWiK - może odciąć dostawę wody. Zgodnie z art. 8 ust. 2 i 3 ustawy. Ponowne uczynnienie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez ODBIORCĘ uiszczenia należnych kwot oraz opłaceniu kosztów poniesionych przez MPWiK w Lęborku, związanych z zamknięciem i uruchomieniem przyłącza.

i w § 19 w ust. 13 o treści Jeżeli ODBIORCA usług nie uiścił opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty, MPWiK - może odciąć odbiór ścieków - zgodnie z art. 8 ust. 2 i 3 ustawy. Ponowne uczynnienie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez ODBIORCĘ uiszczenia należnych kwot oraz opłaceniu kosztów poniesionych przez MPWiK w Lęborku, związanych z zamknięciem i uruchomieniem przyłącza.

- zdanie „ Ponowne uczynnienie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez ODBIORCĘ uiszczenia należnych kwot oraz opłaceniu kosztów poniesionych przez MPWiK w Lęborku, związanych z zamknięciem i uruchomieniem przyłącza” zastępuje się zdaniem „ Ponowne uczynnienie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez ODBIORCĘ uiszczenia należnych kwot; ODBIORCA ma obowiązek opłacić koszty poniesione przez MPWiK w Lęborku związane z zamknięciem i uruchomieniem przyłącza.”

MPWiK faktycznie nie uzależnia ponownego uczynnienia przyłącza od udokumentowania przez odbiorcę opłacenia kosztów poniesionych przez MPWiK i związanych z zamknięciem i ponownym uruchomieniem przyłącza. Przy czym zasadne jest poniesienie w/w kosztów przez odbiorcę, z uwagi na to, że nie są one uwzględniane przy kalkulowaniu taryfowych opłat za wodę i ścieki.

6/. W § 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie: ,,Upust przysługuje ODBIORCY w przypadku jeśli dostarczana woda nie odpowiada wymogom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29.03.2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.”

Zmiana ta wynika z faktu, iż zostało uchylone dotychczasowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i obowiązuje nowe.

7/. W § 13 wykreśla się ust. 3, ust. 4 i ust. 5 o treści:

„3. Upustu udziela się za okres od chwili stwierdzenia do momentu ustania zachwiania jakości wody

4. W razie wydania decyzji przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną stwierdzającej, że woda nie odpowiada warunkom bakteriologicznym, w myśl zapisów załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2002 r, ustala się upust w wysokości 15 %.

5. W przypadku stwierdzenia, że skład dostarczanej wody nie odpowiada warunkom fizykochemicznym w myśl zapisów załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2002 r, ustala się upust w wysokości 10 % w przypadku przekroczenia normy.”

Od czasu obowiązywania regulaminu MPWiK nie stosował granicy upustów 10 i 15 %. W jednym przypadku wystąpienia awarii, szkoda została pokryta w całości z polisy ubezpieczenia OC posiadanej przez MPWiK. Po wykreśleniu powyższych zapisów sprawy upustów regulują §11, § 12 i § 13 ust. 1 i ust. 2, w których określony jest sposób postępowania.

8/. W § 17 w ust. 14 wykreśla się lit. „c” o treści: „W przypadku przyłącza kanalizacyjnego będącego w posiadaniu ODBIORCY usługi dostarczającego ścieki miejscem rozdziału sieci i odpowiedzialności jest miejsce połączenia sieci kanalizacyjnej z przyłączem”.

Granice odpowiedzialności w tym przypadku uregulowane są w § 17 w ust. 14 lit „a”


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
13 gru 2011

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
13 gru 2011, godz. 11:06

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
13 gru 2011, godz. 11:09