Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XLIX - 526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Lębork.

UCHWAŁA NR ………..………..

RADY MIEJSKIEJ W LĘBORKU

Z DNIA …………………………….

 

w sprawie

:

zmiany uchwały Nr XLIX 526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Lębork.

 

Na podstawie

:

art.18 ust.2 pkt.15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz.1591, z późniejszymi zmianami),

art. 4 ust. 1, art. 21 ust 1 pkt. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 266 z późniejszymi zmianami).

 

uchwala się, co następuje

§ 1

W § 2 ust. 2 uchwały Nr XLIX-526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku, zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

Osoby ujęte w Rejestrze A i D będą kierowane do zawarcia umów najmu wg. kolejności, tj. daty złożenia wniosku”

§ 2

1. W załączniku Nr 5 do uchwały Nr XLIX-526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku wprowadza się następujące zmiany:

  1. pkt I ppkt 1.2. otrzymuje brzmienie:

„Wnioskodawca jest członkiem wspólnoty samorządowej - przez co należy rozumieć, osoby zamieszkujące na terenie Miasta Lęborka, z zamiarem stałego pobytu, który powinien być wykazany”.

2. W załączniku Nr 6 do uchwały Nr XLIX-526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku wprowadza się następujące zmiany:

  1. pkt I ppkt 2.2. otrzymuje brzmienie:

„Wnioskodawca jest członkiem wspólnoty samorządowej - przez co należy rozumieć, osoby zamieszkujące na terenie Miasta Lęborka, z zamiarem stałego pobytu, który powinien być wykazany”.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

 

 

UZASADNIENIE

DO UCHWAŁY NR ……………..

RADY MIEJSKIEJ W LĘBORKU

Z DNIA ……………………………

 

uchwała dotyczy zmiany uchwały Nr XLIX 526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Lębork.

a/ istniejący stan

Uchwała Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku Nr XLIX 526/2001 (z późniejszymi zmianami), która określa kolejność realizacji wniosków ujętych w Rejestrze A, C, i D oraz w Załączniku Nr 5 i 6 określa kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego.

Wyrok z dnia 2 grudnia 2010 roku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku sygn. akt III SA/Gd 433/10 stwierdzający nieważność pkt I ppkt 1.2 Załącznika Nr 5 oraz pkt I ppkt 2.2. Załącznika Nr 6 wyżej cytowanej uchwały Rady Miejskiej.

b/ wyjaśnienie potrzeb i celu podjętej uchwały:

Nadanie nowej treści pkt I ppkt 1.2. Załącznika Nr 5 i pkt I. ppkt. 2.2. Załącznika Nr 6 uchwały pozwoli na dostosowanie poprzednio obowiązującego kryterium przydziału mieszkania, do zgodności z prawem.

Wykreślenie z § 2 ust. 2 w/cyt. uchwały Rady Miejskiej „Rejestru C” jako rejestru, w którym zarejestrowane są wyroki sądowe nakazujące eksmisję umożliwi Burmistrzowi Miasta Lęborka realizację nakazów sądowych mając na względzie interes gminy i racjonalne gospodarowanie zasobem mieszkaniowym, m.in. uniknięcia obowiązku zapłaty odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego wynikającego z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów……

c/ wykazanie różnic między dotychczasowym, a projektowanym stanem prawnym

W pkt I ppkt 1.2 Załącznika Nr 5 uchwały Nr XLIX 526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku określono kryterium, przy kwalifikowaniu wniosków o przydział lokalu na czas nieoznaczony, zameldowania na pobyt stały na terenie miasta Lęborka co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku.

W pkt I ppkt 2.2. Załącznika Nr 6 uchwały Nr XLIX 526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku określono kryterium, przy kwalifikowaniu wniosków o przydział lokalu socjalnego, zameldowania na pobyt stały na terenie miasta Lęborka co najmniej 3 lata przed dniem złożenia wniosku, a w przypadku braku stałego meldunku ostatnim miejscem zameldowania na pobyt stały było miasto Lębork,

Ulega zamianie pkt I ppkt 1.2 Załącznika Nr 5 oraz pkt I ppkt 2.2. Załącznika Nr 6, które określają wnioskodawcę jako członka wspólnoty samorządowej - przez co należy rozumieć, osoby zamieszkujące na terenie Miasta Lęborka, z zamiarem stałego pobytu, który powinien być wykazany, m.in. udokumentowanym zamieszkiwaniem na terenie miasta Lęborka (zameldowanie na pobyt stały, zameldowanie na pobyt czasowy, umowa najmu lub podnajmu lokalu), pracą, zarejestrowaniem w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lęborku, prowadzoną działalnością gospodarczą, korzystaniem z pomocy MOPS-u w Lęborku, uczęszczaniem dzieci do żłobka, szkoły na terenie Lęborka, itp.

Obecny zapis § 2 ust. 2 uchwały Nr XLIX 526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku nie stwarza Burmistrzowi Miasta możliwość przystępowania do rokowań z wierzycielami w sprawach o odszkodowania za niedostarczenie lokali socjalnych, a także uniemożliwia racjonalne gospodarowanie socjalnym zasobem mieszkaniowym.

d/ charakterystyka skutków społecznych i gospodarczych

Podjęcie tej uchwały spowoduje, iż nie będzie już ograniczeń w możliwości uzyskania mieszkania, wynikających z poprzednio obowiązujących zapisów, uzależniających otrzymanie mieszkania, od okresu zameldowania. Spowoduje większą dostępność do mieszkań komunalnych, osobom wchodzących w skład szeroko rozumianej wspólnoty samorządowej. Powstanie też konieczność utworzenia nowego zasobu mieszkaniowego

Wskazanie lokali socjalnych osobom w stosunku do których sąd orzekł eksmisję z prawem do lokalu socjalnego odbywać się będzie w sposób pozwalający na racjonalne gospodarowanie zasobem mieszkaniowym, kierowanie się interesem gminy, a także społecznym.

e/ skutki finansowe

Zmiana kryterium przydziału mieszkania poprzez wyeliminowanie ograniczenia w postaci zameldowania wpłynie na zwiększenie ilości osób uprawnionych do otrzymania lokalu z zasobu gminy. Stworzy też konieczność podjęcia przez gminę działań zmierzających do powstania nowego zasobu mieszkaniowego poprzez np. budowę budynków mieszkalnych, co wiązać się będzie z obciążeniem finansowym.

Podjęcie niniejszej uchwały spowoduje również możliwość zmniejszenia niekorzystnych skutków finansowych dla miasta poprzez umożliwienie podejmowania działań negocjacyjnych z wierzycielami żądającymi odszkodowań za niedostarczenie lokali socjalnych.

f/ źródła finansowania

Przydział mieszkań będzie realizowany z gminnego zasobu mieszkaniowego, a koszty związane z utrzymaniem zasobu będą realizowane ze środków uzyskanych z budżetu miasta.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
10 lut 2011

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
10 lut 2011, godz. 16:40

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
10 lut 2011, godz. 16:41