Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXVI-443/2013 Rady Miejskiej w Lęborku z 17 maja 2013 r. w sprawie określenia przepisów porządkowych w odniesieniu do przewozów osób i bagażu w komunikacji miejskiej oraz przewozu osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy Miasta Lębork.

Uchwała Nr ....................
Rady Miejskiej w Lęborku

z dnia …………………..

w sprawie: zmiany Uchwały Nr XXVI-443/2013 Rady Miejskiej w Lęborku z 17 maja 2013 r. w sprawie określenia przepisów porządkowych w odniesieniu do przewozów osób i bagażu w komunikacji miejskiej oraz przewozu osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy Miasta Lębork

Na podstawie: art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 i 2, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. 2013 r. poz. 594); art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2012r. poz. 1173 z późn. zm.),

uchwala się, co następuje:

§ 1.

W załączniku nr 1 do Uchwały Nr XXVI-443/2013 Rady Miejskiej w Lęborku z 17 maja 2013 r. w sprawie określenia przepisów porządkowych w odniesieniu do przewozów osób i bagażu w komunikacji miejskiej oraz przewozu osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy Miasta Lębork, wprowadza się następujące zmiany w § 7:

1) w tabeli wskazującej uprawnionych do korzystania z przejazdów ulgowych lokalnych, na liniach miejskich i podmiejskich, wiersz 3 otrzymuje brzmienie:

3.

Emeryci, którzy ukończyli:
60 lat życia - kobiety
65 lat życia - mężczyźni
i renciści, nie pozostający w stosunku pracy powodującym zawieszenie świadczeń emerytalnych, względnie rentowych oraz ich współmałżonkowie, na których emeryci i renciści otrzymują zasiłki rodzinne

Legitymacja ZUS z dowodem stwierdzającym tożsamość lub dodatkowo dokument stwierdzający pobieranie zasiłku rodzinnego na współmałżonka oraz aktualny dokument potwierdzający pobieranie renty lub emerytury.

§ 2.

Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, jednak nie wcześniej niż od 01.08.2013 r.

UZASADNIENIE

Stan istniejący w dziedzinie, która ma być normowana:

Uchwała Nr XXIV-443/2013 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 17.05.2013 r. w sprawie określenia przepisów porządkowych w odniesieniu do przewozów osób i bagażu w komunikacji miejskiej oraz przewozu osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy Miasta Lębork.

Cele i potrzeby podjęcia uchwały oraz różnice między istniejącym a projektowanym stanem prawnym:

Uchwała Nr XXIV-443/2013 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 17.05.2013 r. w sprawie określenia przepisów porządkowych w odniesieniu do przewozów osób i bagażu w komunikacji miejskiej oraz przewozu osób i bagażu taksówkami na terenie Gminy Miasto Lębork została podjęta na Sesji w dniu 17.05.2013 r.

Proponuje się zmiany w przepisach porządkowych, których celem będzie ograniczenie liczby osób korzystających z ulg. Zarząd ZKM Sp. z o.o zaproponował ograniczyć zakres ulg dla emerytów, uzależniając uprawnienie do ulgi lokalnej w komunikacji miejskiej od ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wyniki badań marketingowych pokazały niekorzystną dla Spółki, pod względem uzyskiwanych od pasażerów przychodów, strukturę popytu w przekroju poszczególnych kategorii pasażerów, zdeterminowaną bardzo wysokim (75,1%) udziałem pasażerów podróżujących na podstawie biletów ulgowych lub nieodpłatnie. Badania przeprowadzane w 2011 roku wykazały, że z usług ZKM Sp. z o.o. korzysta miesięcznie ok. 9 000 osób posiadających uprawnienie z tytułu renty lub emerytury. Dane statystyczne pokazują, że z uprawnień emerytalnych korzysta duża grupa osób poniżej 60 roku życia a nawet poniżej 50 roku. Sytuacja, w której dopłaca się do przejazdów „młodym emerytom”, w większości dodatkowo pracującym jest krytykowana m.in. przez innych pasażerów w podobnym wieku, a nie posiadającym uprawnienia do ulgi.

Przewidywane skutki społeczne i gospodarcze:

Podjęcie uchwały nie powinno wywołać istotnych skutków społecznych i gospodarczych.

Skutki finansowe związane z wejściem w życie uchwały:

Podjęcie uchwały nie wywoła skutków finansowych dla budżetu miasta.

Źródło finansowania:

Ze względu na brak skutków finansowych, nie wskazuje się źródeł finansowania podjętej uchwały.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Maciej Betscher

Data wytworzenia:
12 cze 2013

Osoba dodająca informacje

Maciej Betscher

Data publikacji:
12 cze 2013, godz. 14:30

Osoba aktualizująca informacje

Maciej Betscher

Data aktualizacji:
12 cze 2013, godz. 14:30