Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta Lębork

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Uchwała Nr XLII-383/2005 w sprawie zmiany uchwały Nr XLIX-526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Lębork.


 

UCHWAŁA NR XLII-383/2005

 

RADY MIEJSKIEJ W LĘBORKU

 

Z DNIA 26.08.2005r.

 

 

w sprawie:

 

zmiany uchwały Nr XLIX-526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Lębork.

 

 

Na podstawie:

 

art.18 ust.2 pkt.15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz.1591, z późniejszymi zmianami),

 

art. 4 ust. 1, art. 21 ust 1 pkt. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733 z późniejszymi zmianami).

 

 

uchwala się, co następuje:

 

 

 

§ 1

 

 

W uchwale Nr XLIX-526/2001 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 28 września 2001 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Lębork wprowadza się zmiany:

 

 

  1.  

    w § 2 pkt. 2 otrzymuje brzmienie:

 

„ Burmistrz Miasta Lęborka będzie kierował do zawarcia umów na lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy osoby ujęte w :

 

-

 

Rejestrze A

 

-

 

przydział lokalu na czas nieoznaczony dla osób nie posiadających lokalu mieszkalnego,

 

-

 

Rejestrze B

 

-

 

przydział lokalu dla osób podlegających wykwaterowaniu oraz osób zakwalifikowanych do zamiany obecnie zajmowanego lokalu mieszkalnego,

 

-

 

Rejestrze C

 

-

 

przydział lokalu socjalnego - realizacja wyroków o eksmisję,

 

-

 

Rejestrze D

 

-

 

przydział lokalu socjalnego dla osób nie posiadających lokalu mieszkalnego.

 

Osoby ujęte w Rejestrze A, C i D będą kierowane do zawarcia umów najmu wg kolejności, tj. daty złożenia wniosku.

 

 

  1.  

    w § 3 pkt. 1 otrzymuje brzmienie:

 

„kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony (Rejestr „A”), prawo do zawarcia umowy najmu z tytułu wykwaterowania lub zamiany lokali (Rejestr „B”) określa załącznik Nr 5 do uchwały,

 

 

 

 

 

 

  1.  

    w Załączniku Nr 5:

 

a) pkt II otrzymuje brzmienie:

 

 

„KRYTERIA WYBORU OSÓB, KTÓRYM PRZYSŁUGUJE PRAWO DO ZAWARCIA UMOWY LOKALU - WYKWATEROWANIA.

 

Osoby podlegające wykwaterowaniu zostają wpisane do Rejestru B gdy:

 

1.1. zamieszkują w budynkach będących własnością Gminy Miasto Lębork i przeznaczonych do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny,

 

1.2. zamieszkują w lokalach i budynkach przeznaczonych do remontu.

 

1.3. leży to w interesie gminy i jest zgodne z racjonalnym gospodarowaniem zasobem mieszkaniowym

 

Decyzję o wpisie do Rejestru B każdorazowo podejmuje Burmistrz Miasta Lęborka, w oparciu o przedstawioną dokumentację.

 

 

 

b) pkt III otrzymuje brzmienie:

 

 

„KRYTERIA WYBORU OSÓB DO ZAMIANY OBECNIE ZAJMOWANEGO LOKALU MIESZKALNEGO NA INNY LOKAL:

 

1. Skierowanie do zawarcia umowy najmu, na lokal dostarczony przez Gminę Miasto Lębork, mogą otrzymać osoby, które wnoszą o zamianę obecnie zajmowanego lokalu na: lokal mniejszy o co najmniej 1 pokój lub lokal mniejszy o co najmniej 10 m2 albo na lokal większy ze względu na fakt, iż powierzchnia pokoi w zajmowanym lokalu w przeliczeniu na 1 osobę uprawnioną do zamieszkiwania, jest mniejsza niż 5m2 lub na inny lokal ze względu na ograniczoną zdolność poruszania się najemcy lub osób uprawnionych do zamieszkiwania, dokumentując ten fakt odpowiednim zaświadczeniem lub orzeczeniem.

 

Warunkiem zakwalifikowania wniosku o zamianę jest nie posiadanie zadłużenia wynikającego z opłat za zajmowany lokal. Od powyższego warunku można odstąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

 

2. Skierowanie do zawarcia umowy najmu mogą otrzymać osoby, które złożyły pisemne wnioski na zamianę lokali między stronami, pod warunkiem, że w lokalu będącym w dyspozycji Gminy Miasto Lębork powierzchnia pokoi w przeliczeniu na 1 osobę uprawnioną do zamieszkiwania w wyniku zamiany nie może być mniejsza niż 5 m2. Od powyższego warunku można odstąpić w przypadku gdy w wyniku zamiany wnioskodawca przejdzie do lokalu większego niż dotychczas zajmował lub zwiększy się powierzchnia mieszkalna. Osoby zamieszkujące w lokalach będących w dyspozycji Gminy Miasto Lębork nie mogą posiadać zadłużenia wynikającego z opłat za zajmowany lokal. Od powyższego warunku możne odstąpić w szczególnie uzasadnionym przypadku.”

 

 

  1.  

    w Załączniku Nr 7 :

    1.  

      w pkt 2, po wyrazach „ od 5 do 6 m2 powierzchni” dopisuje się wyrazy „na 1 osobę”.

    2.  

      w pkt 5, w pierwszym zdaniu, po literze „A” , skreśla się literę „B”.

 

 

§ 2

 

 

 Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lęborka.

 

 

 

§ 3

 

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

 

 

 

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku

 

Zenon Roman Pryl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UZASADNIENIE

 

 

 

 

 

1. Powyższa uchwała pozwoli na dokonywanie tzw. „zamian z urzędu”.

 

Dotychczasowe zapisy uchwały nie dawały gminie pełnych możliwości dokonywania takich zamian, które mogłyby doprowadzić do poprawienia warunków mieszkaniowych najemców lub pozyskania przez miasto lokali, których zagospodarowanie mogłoby nastąpić w sposób bardziej racjonalny niż dotychczas.

 

Wprowadzenie do uchwały nowych rozwiązań pozwoli na dokonywanie gminie, w uzasadnionych przypadkach, zamian na lokale mniejsze, większe lub takie które dostosują warunki mieszkaniowe do szczególnych potrzeb lokatora (zmiana lokalizacji ze względu na ograniczoną zdolność poruszania się najemcy).

 

2. Wpisanie do Rejestru B osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu będącego własnością Gminy Miasto Lębork, którym wypowiedziano umowę najmu i nie orzeczono w stosunku do nich eksmisji, które nie nabyły tytułu prawnego do zajmowanego lokalu po śmierci najemcy, które nie nabyły tytułu prawnego do zajmowanego lokalu po opuszczeniu go przez dotychczasowego najemcę, z którymi nie zawarto następnej umowy najmu na zajmowany lokal socjalny (kontynuacja), pozwoli na bardziej racjonalne gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy.

 

 

 

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Andrzej Karbownik

Data wytworzenia:
12 wrz 2005

Osoba dodająca informacje

Andrzej Karbownik

Data publikacji:
12 wrz 2005, godz. 09:50

Osoba aktualizująca informacje

Andrzej Karbownik

Data aktualizacji:
17 lis 2008, godz. 14:48